Siz de ‘Sosyalben’ olabilirsiniz

 Sivil toplumu ve sosyal girişimcilik hayallerini dünyaya inandıran, SosyalBen Vakfı kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi Çanakkale’ye geliyor.

SosyalBen Vakfı kurucusu Ece Çiftçi, 5 Mart’ta Saat 13.30’da Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiTroya Kültür Merkezi’nde olacak.

Ece Çiftçi Kimdir?

1993 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul ve lise eğitimini Enka Okulları’nda tamamladı. Sosyoloji bölümündeki eğitimini 3 yılda tamamlayan Ece Çiftçi, bu süre zarfında yüksek lisans programı için başvurduğu Harvard ve Oxford Üniversiteleri’nden başarılarından dolayı kabul aldı.

14 yaşında lise öğrenimi sırasında katıldığı bir konferans ile sosyal sorumluluk ile tanışan Ece Çiftçi, dünya üzerinde her çocuğun eşit sosyal eğitim alamadığını ve çocukların özgüvensiz olarak yetiştiğinin farkına vardı. Bunun önüne geçmek için 14 yaşında 5 arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan Şanlıurfa’ya gitti. Şanlıurfa’da bir hafta boyunca 100 çocukla birbirinden farklı atölyelerde bir araya geldi. Çocuklardaki büyük değişimi gördükten sonra verdiği eğitimlere iki yıl daha devam etti. Başlattığı bu sosyal sorumluluk projesini büyüterek tüm dünya üzerinde devam ettirmek ve geliştirmek adına Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü 2011 yılında tercih etti. Çalışmalarını Bahçeşehir Üniversitesi’nin desteğiyle öğrenci kulübü olarak devam ettirdi. Saha çalışmalarına Şanlıurfa’nın yanı sıra farklı şehirleri de ekleyerek yıl içinde daha çok çocuğa ulaşma imkanı buldu. 2012 yılına gelindiğinde proje “SosyalBen” ismini alarak TV8’de yayınlanan “Bir Fikrin Mi Var?” yarışmasında 1. oldu. Yarışma sonucunda gönüllüler İngiltere’de diğer uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. İngiltere sürecinden sonra SosyalBen gönüllüleri Afrika’ya uzanarak Gambia’da ilk yurt dışı saha çalışmasında bulundu. İstanbul’da başlayan proje Edirne’den Diyarbakır’a, Amerika’dan Hong Kong’a ve Almanya’dan Makedonya’ya kadar yurt içi 10, yurt dışı 5 temsilciğindeki 350 gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.