Menopozla İlgili Kadınların Bildiği 3 Yanlış Bilgi

Herkesin menapoz ile ilgili kulak dolgusu yanlış bilgiler. İşte menapozla ilgili en yaygın üç yanlış bilgil!

Menopozda bildiklerimizden çok daha fazlası var ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırmamız önemli. İşte en yaygın dört yanlış şu şekilde.

1- Menopoz 50 yaşında başlar.

Menopoz aslında 30’lu yaşların sonundan 60’lı yaşların başına dek olabilmektedir. Bir yıl boyunca regl olmadıysanız resmi olarak menopoza girmişsiniz demektir. 10-11 ay kadar olmayıp sonra yeniden başlarsanız hala menopoza girmiş sayılmıyorsunuz. Şunu bilin ki belirtiler gösteriyor olsanız da birkaç yıl daha menopoza girmeyebilirsiniz.

2- Ateş basması menapozun ilk belirtisidir.

Hiç de değil. Menopoz ve ateş basması artık birlikte anılsa da öncelikle deneyimleyeceğiniz başka belirtiler de var. Prevention’a göre bu semptomlar arasında yorgunluk, kilo artışı, mide bulantısı ve yetişkin sivilceleri bulunabilir. (Yani kısacası doktorunuzla görüşmek için ateş basmasını beklemeyin ve diğer tüm olası belirtileri de anlatın.

3- Eğer geç yaşta regl olduysanız menopozunuzda geç başlar.

Malesef regli daha ileriki bir yaşta olan kadınlar için bu durum tam tersi. Eğer ilk menstrüasyonunuz ortalamadan daha geç bir yaşta olduysa menopoza daha erken girebilirsiniz. Menopozun hangi yaşta başlayacağını öngörmek zor. Annenizin menopoza girdiği yaş muhtemelen sizin için de bir işaret. Sigara içmek erken menopozu tetikleyebiliyorken alkol ve çok sayıda hamilelik daha geç bir menopoz yaşını gösteriyor.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.