“Çanakkale için tek vücut olmalıyız”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) aylık Meclis Toplantısı Çarşamba günü saat 15.00’de ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı. ÇTSO aylık meclis toplantısında birçok gündem maddesi konuşuldu.

ÇTSO Şubat ayı olağan meclis toplantısı Çarşamba günü ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı. Geçtiğimiz ayların aksine bu ayki meclis toplantısı saat 15.00’de gerçekleşti. Saatin değişmesine rağmen katılımda herhangi bir değişiklik gözlenmedi.

“ENFLASYONU EL BİRLİĞİ İLE YÜZDE 7’LERİN ALTINA ÇEKMELİYİZ”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay açılış konuşmasında, “Kıymetli üyeler, Ülke olarak yılın son iki çeyreğinde önemli bir başarıya imza atarak rekor büyüme rakamlarına ulaştık. Arzumuz bu büyümenin kalıcı olması. Bunun için güvenli bir yatırım ortamını sağlamak, enflasyon ve faiz rakamlarını aşağı çekmek zorundayız. Şu an için yeni yatırımların önündeki en büyük iki engel yüksek faiz ve yüksek enflasyon rakamlarıdır. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım da, geçen hafta DEİK yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından yaptığı açıklamada aynen şu ifadeleri kullandı: “El birliğiyle enflasyon ile faizi sürdürülebilir bir düzeye, tek haneli ve tercihen yüzde 7’lerin altına çekmek mecburiyetindeyiz. Hem iş dünyası hem hükümet aynı noktada buluştuğuna göre artık çözüm için daha somut adımlar atılmasını, kapsamlı reformların hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak bu konuda alınacak kararların destekçisi olmaya hazırız.”

“25 YIL İÇİNDE BUGÜNKÜ MESLEKLER KAYBOLACAK”

“Son yıllarda bir kavramı çok daha sık duymaya başladık: Endüstri 4.0. Dördüncü Sanayi Devrimi’ni tanımlayan Endüstri 4.0 ifadesi, ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. 2014 ve 2015 yıllarından başlayarak da pek çok ülke bu büyük değişim karşısında kendi yol haritasını belirlemeye başladı. Yapay zekâ, robotlar, sensörler, nesnelerin interneti gibi teknolojilerdeki çarpıcı gelişmeler ve tüm bunların bulut teknolojileriyle birleşmesi sonucunda oluşan dijital platformlar dünyayı benzeri görülmemiş bir dönüşüme götürüyor. Bu öylesine hızlı bir değişim ki, yapılan tüm araştırmalar gelecek 25 yıl içinde bugün var olan mesleklerin en az yarısının kaybolacağını gösteriyor. Yakın gelecekte, tekrar eden işleri yapan işçilerden çevirmenlere, şoförlerden finans analistlerine hatta tarlada ürün toplayanlara kadar pek çok çalışan, işini yapay zekâ ve robotlara terk etmek zorunda kalacak” dedi.

“FİNANSMANA ERİŞİMİN KOLAYLIĞI AÇISINDAN SÜREKLİ YÜKLENİYORUZ”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Üyelerimizin finansmana erişiminin kolaylaştırılması, sıkıntılarının asgariye indirilmesi noktasında bankacılık sektörüne sıklıkla yükleniyoruz. Biliyorsunuz, Hükümetimiz tarafından 2018 yılında Kredi Garanti Fonu kefalet imkanlarını genişleterek 55 milyar TL’na kadar açılması yönünde KGF ile protokol yapıldı. Sistemin doğru işlemesi, gerçekten can suyu olması ve piyasayı rahatlatması için Hazine kaynaklı bu desteklerin kullandırılmasında bankaların yaklaşımlarının daha ılımlı ve yapıcı olmasını bekliyoruz. Teminatları yetersiz olan Kobi’lerimize Kredi Garanti Fonu’nun kefil olması suretiyle yararlanması için çıkarılan bu kredilerin ne yazık ki bundan önce amacına tam olarak ulaşamadığını gördük. 250 bin TL krediyi bir bankadan alıp diğer bankaya mevduata yatıranlar oldu. Ticari kredilerin amacına uygun bir şekilde nitelikli olarak kullandırılması ve mutlak surette takibi yapılması için bir açıklama yaptık ve girişimde bulunduk.

“ÇANAKKALE İÇİN TEK VÜCUT OLMALIYIZ”

Yönetim Kurulu olarak, 20 Şubat’ta CHP, MHP ve AK Parti İl Başkanlıklarına ziyarette bulunduk. Hepsinde özellikle şunu vurguladık: Hepimizin gönlünde bir aslan yatar ancak; yaklaşık 7000 üyeyi temsil eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda; şeffaf, hesap verebilir ve güvenilir hizmet anlayışını içeren misyon ile çalışıyoruz ve İlimizde bir siyasi partiyi temsilen seçilenleri seçildikten sonra Parti temsilcisi olarak değil Çanakkale temsilci olarak görüyoruz, yaklaşımımız da bu yöndedir dedik. Çanakkale’nin yararına yapılacak her çalışmada da siyasi kimliklerin bir kenarda bırakılarak tek vücut olunması gerektiğini, aksi takdirde Çanakkale’nin kaybedeceğini ifade ettik.

“EZİNE OSB İÇİN 200 BİN TL PARA HARCANDI”

Çanakkale ticaret ve sanayi odası olarak; ilimizin potansiyelini ekonomiye kazandırmak için çalışıyoruz. Bu misyon ile Ezine gıda OSB’nin tohumları da biliyorsunuz odamızda atıldı. İlk günden itibaren maddi manevi desteğini esirgemeyen başkanımız Bülend Engin Bey, alt yapısı için de yine büyüklüğünü gösterdi ve 200.000 TL civarında para harcadı, kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

“3 BİN 433 ÖĞRENCİYİ TROİA’YA GÖTÜRÜYORUZ”

Troia Yılından bahsederken, Ocak ayında 15-16 ve 17. Meslek grupları ile ortak yaptığımız toplantıda okulların Troia Ören yerine götürülerek daha iyi tanımalarının sağlanması önerisi gelmişti. Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük ve yarından itibaren bir takvim çerçevesinde faaliyet alanımız içerisindeki Milli Eğitime bağlı bütün liselerde toplam 3 bin 433 11. Sınıf öğrencisini Troia Ören yerine götürmek üzere bir protokol yaptık. Gençlerimizin tarihsel ve kültürel değerlerimizin bilincine varmalarına bir nebze katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize.

Sayın Meclis Üyeleri konuşmama son vermeden önce Web sayfamızı da yenilediğimizi ve bir ay içerisinde hizmete sunulacağının bilgisini vermek isterim. Ayrıca sizlere duyurusunu yapacağız, 06 Mart Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu işbirliği ile burada ‘İnşaat İşyerlerinde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri ve 2018 Yılı Teftiş Uygulamaları’ konulu bir toplantı düzenleyeceğiz. Toplantıya katılmanızda fayda görüyorum.”

Tunahan Ünsal

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.