Billur gibi sesiniz olsun ister misiniz?

Kim etkili ve güzel bir sese sahip olmak istemez ki? Sesinizin güzel olması size birçok kapıyı rahatlıkla açabilir. Sosyal hayatımızda, iş dünyasında ve diğer bütün ilişkilerimizde güzel ve diksiyonu etkili bir sese ihtiyaç duyarız. İş dünyasında özellikle pazarlamacılar tarafından kullanılan ikna etme sanatında güzel bir ses tonu oldukça önem taşımaktadır.

Muhtemelen hemen hemen hepimizin birini hiç görmediğimiz halde sesinden etkilendiğimiz olmuştur. Güzel ve etkileyici bir ses tonuna sahip olmak aslında düşündüğünüz kadar zor ya da ulaşılmaz değil. Uzmanların önermiş olduğu doğal yöntemler sayesinde, konuşurken ya da şarkı söylerken etkileyici bir ses tonuna sahip olabilir ve sizi dinleyen herkesin dikkatini çekebilirsiniz. Kötü ses yoktur, kullanılamayan ses vardır.

Çiğ yumurta içmek

Çiğ yumurta içmek, ses güzelleştirmede bilinen en eski ve en çok uygulanan yöntemlerden biridir.  Çiğ yumurtanın içinde bulunan amino asit ses tellerindeki toksinin temizlenmesinde büyük rol oynar. Ancak çiğ yumurta tüketiminde aşırıya kaçmamanız konusundaki uyarıları dikkate almalısınız.

Ses ve Diyafram

Akciğerlere dolan havanın tekrar geri çıkması esnasında havanın ses tellerine dokunuşuyla, ses oluşur. Buradan anlamamız gereken, sesin oluşumunda akciğerlerin kapasitesinin ve doğru kullanımının sesin oluşumunu etkileyeceğidir. Sadece ağızdan kısa ve hızlı nefesler alıp verin; bir nevi köpek nefesi denemesi yapın. Karnınızda hareket varsa, bu diyafram nefesi aldığınızın göstergesidir. Nefes aldıktan sonra tutun ve birkaç kere karnınızı içeri çekip dışarı çıkarın. Nefes almadan bu hareketi yapabiliyorsanız, nefes alırken de karnınızı dışarı çıkarın ve nefes verirken karnınızı içeri çekin. Bu tarz hareketler diyaframınızı açmak için bire bir.

Öte yandan diyaframı geliştirmek ve nefes kapasitenizi arttırmak için spor da yapabilirsiniz. Özellikle yüzme, koşma ve merdiven çıkma gibi aktiviteler ciğerlerinizdeki açılmayı hissetmenizi sağlayacaktır. Bir diğer egzersiz de bir parça kağıdı diyafram nefesi ile sadece üfleyerek duvarda sabit tutmaya çalışmaktır.

Su İçmek

Sesinizi güzelleştirmek adına yapılabilecek en önemli ve en yardımcı etken gün boyu bol su içmektir. Yeterli miktarda su içmek nefes yolunuzun temizlenmesinde önemli etki sağlar ve sesinizin pürüzsüz çıkmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda su içilmesi ses tellerinizin tahriş olmasını da önler.

Bitkisel kürler

Sesinizi güzelleştirmek ve ses kısıklığını tedavi etmek için bu bitkisel çay tarifi tam size göre. Çay için gerekli malzemeler; zencefil, adaçayı, nar çiçeği, hibuskus olarak sıralanabilir. Hazırlanışı ise oldukça kolay. Bütün bitkileri karıştırın ve bir cam kavanoza koyun. İçinden bir miktarını alın ve 1 su bardağı kaynar suya atıp yaklaşık 5 dk kadar demleyin. Çayınızı günde birkaç kez içmeye devam edin.

Sigaradan uzak durmak

Sigara içmek ses tellerinizin bir numaralı düşmanıdır. Pek çok hastalığa yol açtığı gibi ses telleriniz üzerinde de oldukça kötü etkileri vardır. Sigara ses tellerini tahrip edip ses kısıklığına ve ses kalitesinde bozulmalara yol açmaktadır.

 Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com