2018 Sempozyumla Taçlanacak

2018 yılında 40. kez gerçekleşecek olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’na bu yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliği yapacak. 7-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyuma ülke genelinden ve yurt dışından birçok bilim insanı katılacak. Sempozyum, 2018 Troia Yılı için atılmış, bilim temelli somut bir adım olacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve bölümün öğretim üyeleri sempozyum ve katkılarına dair görüşlerini gazetemizle paylaştı.

40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu bu yıl ÇOMÜ ev sahipliğinde gerçekleşecek. 1978 yılından beri sürdürülen sempozyum süresince; Türk ve yabancı bilim insanları ÇOMÜ’de bir araya gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yıllardır süren sempozyumda 2017 boyunca yapılan çalışmaların bilgilendirme toplantıları yapılacak. Sempozyuma dışarıdan ilgili insanlar ve öğrenciler de katılım sağlayacak.
Daha önce ÇOMÜ’de gerçekleşen sempozyumun yeniden Çanakkale’de yapılmasının en geçerli sebebi ise 2018 Troia Yılı. İlan edilen yıl ve Çanakkale’nin arkeolojik yapısı yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerle gezilerek daha çok kişiye ulaşılacak.

“TROİA YILI OLMASA SEMPOZYUM ÇANAKKALE’DE YAPILMAZDI”

ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, sempozyumun 3. defa Çanakkale’de yapılmasında Troia Yılı’nın bir etken olduğunu anlatarak şöyle dedi: “40. Kazı Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Çanakkale’de gerçekleştirilecek. 2018 Troia Yılı ilan edilmesinden dolayı burada yapılıyor. 1978’den bugüne kadar aksamadan yapılan bir sempozyum. Dünyada böyle bir kazı sempozyumu yok. Dünyadaki arkeoloji ve ilişkili fen bilimleri ile yapılan araştırmaların tamamı bu sempozyumda sunuluyor. Sempozyum sonuçlarının bugüne kadar kesintisiz basılmış olması ise başka bir özellik. Sempozyumda yaklaşık 500 kişi sadece konuşmacı olarak yer alıyor. 5 gün sürüyor. Konuşması olmayan diğer meslektaşlar ve alanda eğitim gören öğrenciler yahut ilgili vatandaşlar da katılım sağlıyor. Bu anlamda kente de etkisi var. Gelen 500 kişi, organizasyonun dışında çevre gezilerine de katılıyor. Diğer katılımcılar da düşünüldüğünde 1000-2000 kişinin buraya gelmesi söz konusu. Bu kişilerin 6 gün burada konakladığını düşünürseniz; şehre bir katkısı olduğu görülebilir. Maddi katkısının yanında buraya gelen bilim insanları ve diğer misafirlerin kenti tanımış olmaları, gittikleri yerde anlatmaları ve dönüşleri çok fazla oluyor. Bilimsel ve ekonomik açıdan önemli bir sempozyum. Yerel yönetim ve üniversiteler iş birliğinde talep edilen bir sempozyum. Troia Yılı olmasa Çanakkale’de yapılmazdı. Çünkü Çanakkale’de 1991 ve 2006 yılında yapıldı. Ankara dışında kazı sonuçlarının 3. kez yapıldığı tek yer Çanakkale.”
“YERELDE GETİRECEĞİ SES DUYURUYA BAĞLI”

ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Erim Özdoğan, toplantının önceki yıllarda pozitif etki bıraktığını açıklayarak bu yılki toplantının yerelde hissedilebilmesi için tanıtıma dikkat çekerek; “Daha önce gerçekleşen sempozyumlarda üniversite bu kadar büyük değildi. O senelerde üniversitede bu kadar faaliyet de yoktu.Onun için epey ilgi çekmişti ve katılımcılar epey hoşnut bir şekilde ayrıldılar. Sempozyumun ortasında şehitlik gezisi yapmıştık. Bu defa daha iyi olmasını bekliyoruz. Yerelde ne kadar ses getireceği sempozyumun tanıtım ve duyurusuna bağlı. Çanakkale’de arkeolojiye meraklı bir kitle var ama bu Çanakkale’nin ne kadarlık kesimi bilemiyoruz. Çok uzun yıllar genel müdürlüğün Ankara’da olma sebebiyle sempozyum Ankara’da yapıldı. Çanakkale’de ilk sempozyum yapıldığında Çanakkale küçük bir yerdi. Müze bile şehrin dışındaydı. Bugünkü Çanakkale çok farklı bir boyutta. Bu yıl sempozyumun yapılması tabi Troia Yılı ile ilişkili. Sempozyumun klasik akışının dışında farklı etkinliklerle bağlantılı yapılması çok daha faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu.

“DAHA FAZLA KAZI ALANI ZİYARET EDİLECEK”

ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Özbek, geçmiş yıllarda sempozyum dolayısıyla kente gelen bilim insanları ve ziyaretçilerin hoşnut ayrıldıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Çanakkale’de üçüncüsü yapılıyor. Sempozyuma gelenlere çok katkı sağlayan bir toplantı. 90’lı yıllarda Çanakkale’de yapılan toplantıya katılan bilim adamları buradan çok memnun ayrılıp Çanakkale’nin güzelliğine hayran kalmışlardı. Bugün ise daha fazla kazı alanı var ziyaret edilebilecek. Maddi olarak büyük katkısının olacağını zannetmiyorum. Gerek şehirde gerek üniversitede arkeolojiyi fazla bilmeyen insanlar için önemli bir olay. Sempozyum ile birlikte yabancı bilim adamları da Çanakkale’ye gelmekte. Böylece Çanakkale’nin dünyaya tanıtımı sağlanabilmekte.”

“SEMPOZYUM ARKEOLOJİ CAMİASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Yalçıklı, toplantının bilimsel açıdan önemine değinerek; “Sempozyum arkeoloji camiası için çok önemli. Her yıl Türkiye’de yapılan araştırmaların hepsi ile ilgili bildiri sunuluyor. Tüm gelişmeler izlenebiliyor bu uluslararası sempozyumda. Çanakkale’ye gelmesi de tabi büyük bir avantaj, şans. ÇOMÜ’lü öğrencilerin de çok şey öğrenecek muhakkak. Bazı konular tabi özel ve detaylı olduğu için halk boyutuna inmeyebilir ama arkeolojinin ve Troia Yılı’nın önemi açısından tüm arkeologların buraya gelmesi önemli. Böyle bir sempozyumun Çanakkale’de yapılıyor olmasıyla belki çok büyük ekonomik katkı şehre sağlanmaz ama kültürel açıdan daha önemlidir.” dedi.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.