Tepkilerin ardından zoraki soruşturma!

Katıldığı bir programda Çanakkale ve Bursa hakkında mesnetsiz ve gayriahlaki iddialarda bulunan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdullah Akın hakkında Dekanlık tarafından yapılan açıklamada soruşturma açıldığı belirtildi.

ÇOMÜ TV’de Cumhuriyet’in ilk yıllarında camilerin genelev ve ahır olarak kullanıldığını iddia eden, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’a Çanakkaleliler başta olmak üzere tüm Türkiye tepki göstermişti. ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi ise yaptığı açıklamada “Öğretim elemanlarının görüşleri, fikirleri, yorumları ve yaklaşımları tamamen ve hususi olarak kendilerini bağlar”  diyerek, Akın’a sahip çıkmadığı gibi kınamayıp, idari soruşturma açtıklarını da belirtmemişlerdi.

“Ne sahip çıktılar ne kınadılar” başlığı ile gazetemizde yer verdiğimiz açıklamalarına ekleme yapan Dekanlık, Öğretim Üyesi Akın hakkında idarî inceleme-soruşturma süreçlerinin başlatıldığını bildirdi.

Dekanlık tarafından yapılan açıklamaya eklenilen maddede ise şu ifadeler yer aldı;

“Kısaca, gündem konusu haline gelen mevzubahis öğretim üyesinin görüşleri ve/ya iddiaları sadece kendisini bağladığını, kurumsal olarak görüşlerini ve/ya iddialarını kabul etmediğimizi ve edemeyeceğimizi ve ilgili şahıs ile ilgili olarak da gerekli idarî inceleme-soruşturma süreçlerinin başlatıldığını tekraren belirtmek isteriz.”

Yerelde CHP’nin ve İYİ Parti’nin suç duyurusunda bulunduğu, MHP’nin de tepki gösterdiği Akın’a Çanakkaleli siyasiler de sosyal medya hesaplarından tepki göstermişti. Türkiye’nin gündemine oturan olayın ardından geç de olsa gelen soruşturma kararı, hem sevindirdi hem de Çanakkale’ye hakaret eden ifadelerin sahibine gerekenin yapılmasında neden geç kalındığına anlam verilemedi. Kent halkı soruşturmanın takipçisi olacaklarını vurguladı.

Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com