“Bu soytarı için gereken yapılmalıdır”

Geçtiğimiz günlerde İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdullah Akın, ÇOMÜ TV’de yapmış olduğu açıklamalardan sonra oldukça tepki çekti. Çanakkale’deki camiiler genelev olarak kullanılmıştır. Çanakkale Savaşı’nda Türk askerleri diri diri gömülmüştür diyen Akın, kentteki STK’lardan, vatandaşlardan ve siyasilerden tepki gördü. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve MHP İl Başkanı Hakan Pınar “Bu söylemlerde bulunan soytarı için gereken neyse yapılmalıdır” vurgusu yaptılar.

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdullah Akın, geçtiğimiz günlerde ÇOMÜ TV’de bir garip açıklamalarda bulundu. Tarihsel gerçekliğin bir hayli uzağında açıklamalar yapan Akın Çanakkale’deki camilerin savaş zamanında genelev olarak kullanıldığını ve Türk askerlerinin diri diri gömüldüğünü söyledi. Bu açıklamalar kısa sürede medya aracılığıyla bütün kente yayıldı. Açıklamalar vatandaşların, STK’ların ve siyasilerin tepkisini çekti. Kentte konu ile ilgili birbiri ardına açıklamalar geldi. CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz konuyu meclise taşıdı. Yılmaz Özdil ve Ahmet Hakan, köşe yazılarında bu duruma yer verdiler. MHP İl Başkanı Hakan Pınar ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan da bu garip açıklamalar karşısında sessiz kalmayarak tepkilerini ortaya koydu. İkilinin ortak mesajı,  “Bu soytarı için bir an önce gereken yapılmalıdır” oldu.

“BİR SOYTARI ÇIKIP ASTI ASTARI OLMAYAN SÖYLEMLERDE BULUNDU”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Maalesef, maalesef diyorum çünkü barışın kenti Çanakkale’de Üniversitede tabi ben ona öğretim görevlisi demeye dili varmıyor, bir soytarı çıkıp astı astarı olmayan söylemlerde bulundu. Bu söylemler hepimizi derinden üzmüştür. Çanakkale halkının, onların temsilcileri olarak gereğini yapmaya başladık. Önce basın toplantısı ile tüm kamuoyuna açıklamada bulunduk. Daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Saat 17.00’de akşam rektörle randevu alarak görüştük. Rektöre bu konunun takipçisi olduğumuzu ve üniversiteden beklentimizin de bu kişi hakkında disiplin soruşturması başlatılması oldu. Disiplin soruşturması sona erinceye kadar bu kişinin görevden el çektirilmesini talep ettik. Kendileri de bu konuyu doğru bulmadıklarını ama sonuçta bir akademisyen olduğunu söyledi. Sonuçta bu konu tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir konudur. Camiler bizler için kutsal yerlerdir. Tüm ibadethaneler Allah’ın evidir. Sen Allah’ın evini bu şekilde değerlendirirsen biz bunu kabul edemeyiz. Bunu söyleyen insanların aklından şüphe ederim. Bu kişinin hak ettiği cezayı almasını istiyoruz. Elimizden ne gelirse yapacağız” açıklamalarında bulundu.

“BU KİŞİ YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİDİR”

MHP İl Başkanı Hakan Pınar konu ile ilgili, “Böylesine hassas bir süreçte Camilerin Umumhane yapıldığı haberi ile alçakça toplumu germek sıradan değerlendirilecek bir haber değildir. Arka planı iyice araştırılmalı ve adını anmak istemediğim soytarının kim olduğu hangi yapılarla ilişkide olduğu açıkça incelenip ortaya çıkarılmalıdır. İlahiyat Fakültesinin Sayın Dekanına buradan çağrı yapıyorum, lütfen kişinin şahsi beyanıdır ÇOMÜ’yü bağlamaz ifadeleri ile geçiştirilmesene müsaade etmeyiniz. Sadece akademik unvanının alınarak Üniversiteden tard edilmesi yetmez, Yargı önünde de hesap vermeli ve böylesine kritik bir süreçte yapılan bu açıklamanın kime yada kimlere hizmet ettiği tüm açıklığı ile ortaya çıkarılmalıdır. Bir sözün niye söylendiğinden ziyade, ne zaman söylendiğine ve yansımalarının kime hizmet ettiğine bakmak lazım. Sözü söyleyen İlahiyatçı, yani tırnak içinde din referanslı bir söylem, Ülke Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden bilinçli olarak kamplaştırılmaya çalışılmakta, belli odaklar sosyal makası ve toplumsal toleransı ortadan kaldırarak önce sözlü çatışma ardından fiziksel şiddet içeren kamplaşmaya ülkeyi sürükleyip, derin Anglo Sakson: Derin Amerika: Evangelist politikaları hayata geçirip FETÖ kalkışmasıyla başaramadıklarını bu defa toplumun bir bölümünü Atatürk ve Atatürk’ün şahsında temsil edilen cumhuriyetin milli değerleri ile kavga ettirerek, yedeklerinde tuttukları etnik ve mezhepsel çatışmaya akılları sıra zemin hazırlama gayretine soyunmuşlardır” dedi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com