AZ LAF ÇOK İŞ!

Türkiye’deki paneller, seminerler, kısacası içerisinde konuşmaların olduğu etkinlikler ne derece işlevsel acaba?

Bir uzman, otorite, başkan, vekil kaç saat konuşsa gözünüzü bile kırpmadan dinlersiniz?

Ya bırakın onu da insan babasını bile kaç saat dinleyebilir yahu!

18 ay oldu, onlarca seminer, panel, forum, basın açıklaması takip ettim. Daha hiç nefes almadan panel takip eden vatandaş da görmedim. Çok kıymetli, alanlarında isim yapmış profesörler de dinledim ama olmuyor, bir saat on dakika konuştuğunuz zaman bütün cümleleriniz uzay boşluğuna salınıyor… Hiçbir kulağa ermeden!

Nedir panel? Bir konuşmacı topluluğunun katılmasıyla, genellikle bir bilimsel, toplumsal ya da siyasal konuyu dinleyiciler önünde tartışmak amacıyla düzenlenen tartışmalı toplantı.

Zaten artık bizim az laf çok iş politikasına ihtiyacımız yok mu?

Basına kapalı toplantı                                                                                                              

Basına kapalı toplantıların ilk on dakikaları genelde basına açık olur. Bunun muhakkak bir mantığı olmalı ama sanırım ben anlayamadım. Kapalı kapılar ardında konuşacağınız şeyi, biz birazdan bunları konuşacağız diye ilk on dakika anlatmanız… Biraz akıllarda soru işareti yaratıyor. Bir de basına haber vermeden apar topar toplantı yapanlar var. O daha enteresan. Bir de basına toplantı saatini verip, gününü vermeyenler var. Bir de basına toplantıya beş dakika kala haber verenler var. Bir de basına şu saat diyip bu saatte gelmeyen ondan da geç saatte toplantıya gelenler var. Siz basın mensuplarını her zaman hazır kıta haber başında bekliyor sanıyorsunuz ama onların belki de küçük şirin kızları, oğulları vardır, belki iyi biridir. Bilemezsiniz. Evrenin saati adil bir şekilde akarken biyolojik saatlerimiz son derece adaletsiz akıyor. Bilin istedim!

Pazar esnafı

Pazar esnafı, boynumda fotoğraf makinesi ile beni gördüğü zaman, arkamdan “Ablaaaa, pazarı ucuz yaz ucuzzz.” diye sesleniyor. Ben ucuz yazayım amenna da portakalın üstünde 3,5 TL yazıyor, bir kiloya 4 portakal zor giriyor. Sadece portakala yedi lira verecek olan vatandaş pazardan kaç paraya tahliye olacak. E sigara içiyorlar diyenleri duyuyorum. Onu da yazdık ya, Neşet Baba dedi dedik, fukaranın cuğarasına dokunma!

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com