“Alan Başkanlığı’na hediye edeceğiz”

Çanakkaleli tarihçi Ahmet Uslu, Osmanlı Subay Fotoğrafları ve Malzemeleri Sergisini, İl Kültür Müdürlüğü binasında açtı. Sergilenen fotoğraflar ilk defa gün yüzüne çıktı. Tarihçi Uslu; “Fotoğrafları Tarihi Alan Başkanlığı’na hediye etmek istiyoruz.” dedi.

Tarihçi Ahmet Uslu tarafından hazırlanan, Osmanlı döneminin son dönem subay fotoğrafları ve malzemelerinden oluşan sergi, İl Kültür Müdürlüğü binasında açıldı. Sergi açılışına Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, GESTAŞ Müdürü Volkan Uslu ile şube ve daire müdürleri katıldı.

Tarihçi Ahmet Uslu açılış konuşmasında; “Çanakkale’de bir değişiklik olsun istedik. Yıllardan beri her yerden topladığımız fotoğrafları burada bir sergi haline getirdik. 60 fotoğraftan oluşan sergimiz on gün sürecek. Fotoğraf arkası yazıları da sizler için güncelledik, fotoğrafların önüne yazdık. Ayrıca subayların şahsi eşyalarını da sizler için sergiliyoruz. Sergiden sonra bu fotoğrafları Tarihi Alan Başkanlığı’na hediye etmek istiyoruz.” dedi.

İl Kütüphane Müdürü Osman Zeki Coşar da eserlerin ortak bir kullanım alanında sergilenmesinin önemine değinerek; “Bunlar çok kıymetli eserler. Bu eserlerin ortak bir kullanım alanında sergilenmesi gerekir. Bizim kentimizde bir yerel kütüphane oluşturmamız gerekiyor. Araştırmacılar için alt yapı oluşturmamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULMASI PLANLANIYOR”

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Sergiden sonra fotoğrafların nasıl ve nerede değerlendirileceğine ortak bir akıl ile karar verebiliriz. Bizim planlarımız içerisinde Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi kurmak var.  Çok geniş bir arşivimiz var. koleksiyonlar aldık daha da gelmeye devam ediyor. Çanakkale Savaşları ile ilgili araştırma yapmak isteyen kim varsa Çanakkale’ye gelerek bu merkezden yararlansın istiyoruz.” dedi.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com