O iddiaya tepkiler dinmiyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdullah Akın’ın ÇOMÜ TV’de katıldığı bir programda yapmış olduğu açıklamalar tepki çekmeye devam ediyor. Akın’a Eğitim İş Çanakkale Şubesi, Eğitim Sen Çanakkale Şubesi ve BAL-GÖÇ Başkanı Tarihçi Ahmet Uslu’dan da bir tepki gelirken, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ise Akın hakkında Başbakan Binali Yıldırım’a cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, “Çanakkale bütün insanlar tarafından ziyaret edilen, orada yaşanan dramı ve kahramanlık ruhunu hissetmek için o havası içe çekilen bir yerdir. Her santiminde bir şehit yatan, her zerresi şehit kanıyla sulanmış, şanlı bir yerdir. Gençliğimizi bu tür saçma sapan düşüncelerle zehirlemeye, Çanakkale Bir Destandır, bu Destanı kirletmeye kimsenin hakkı yoktur, buna izin vermeyeceğiz. Bunlar Cumhuriyet düşmanıdır ve ağızlarının payını daima veririz.” diyerek Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi verdi.

BAL-GÖÇ Başkanı, Tarihçi Ahmet Uslu ise “Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın isimli uzmanlık alanı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmasına rağmen bilgisi olmadığı konularda cahilce, ahlaksızca konuşarak ikbal hesabı yapmaktadır. Ahlak ve Din kültürü edepli olmayı gerektirir.

“ZİRA BU ŞAHSİYET ÖĞRENCİLERİ ZEHİRLEMEYE DEVAM EDECEKTİR”

Camilerimizi genelev yapan bu insan kılığındaki şahsiyet derhal istifa etmelidir. Bütün bunları 15 Temmuz’a bağlamasının arkasında kesinlikle kripto bir fetoculuk faaliyeti bulunmaktadır. 2016 yılında beraber bilimsel makale ortağının fetöden atılmasından sonra sırasının kendisine geleceğini düşünerek 15 Temmuz’a sıkı sıkı sarılmaktadır. Tarih bilgisinden yoksun ve  Türk Milletini tanımayan, ona hakaret eden bu şahsiyet Bilim adamlığıyla uzaktan yakından ilişkisi olmayan birisidir. Çocuklarımızı eğitecek olanların yetiştirildiği üniversiteli  gençler böyle birine emanet edilemez” açıklamalarında bulundu.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi, “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Do. Dr. Abdullah Akın, üniversitesinin televizyon kanalı ÇOMÜ TV’de 20 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan programda saçma sapan iddialarda bulunarak karanlık zihninin çarpıklığıyla langur lungur konuşmuştur. Abdullah Akın, 1924 yılında Çanakkale ve Bursa’daki bazı camilerin genelev olarak kullanıldığını iddia etmiş ayrıca Çanakkale Savaşlarında yaralı askerlerin de canlı canlı toprağa gömüldüğünü söyleyerek Atatürk’ü ima edip hedef göstermiştir. Tarihle yakından uzaktan herhangi bir ilişkisi bulunmayan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesinde İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Üyesi olan bu zat haddini aşarak meczupluğa soyunmuştur. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, nezdinde tüm üniversite senatosunu ve tüm yönetim üst kadrolarını kendi akademik personelinin bu iddialarını ispat etmeye çağırıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Eğitim Sen ise konu ile ilgili, “Camilerin genelev ve ahır olarak kullanılması… Artık eskiyen ve modası geçen bu iddiaya bırakalım tarihçiler cevap versin. Ama bu sözlerin sahibine hatırlatmak isteriz ki; bugünün problemi camilerin siyasi şov malzemesi olarak kullanılmasıdır. Bunun da en yakın örneği yine üniversitemizde. Kampüs içerisinde elliden fazla mescit varken onlarca laboratuar düzenlenebilecek paralarla üniversitenin en ücra köşesine yapılan ve parasızlıktan tamamlanamayan cami inşaatını nasıl açıklayacaklar?

Cumhuriyet bu topraklar için değerlidir. Cumhuriyet bizim için Köy Enstitüleridir, seçme ve seçilme hakkıdır, örgütlenme hakkıdır, laiklik ve aydınlanmadır. Yapılanları ve yapılması gerekenleri bu topraklarda eşitliği, özgürlüğü, laikliği daha ileriye taşımak için tartışırız ama gericilik, hilafet, saltanat dönemi bu topraklar için tamamen kapanmıştır.

ÇOMÜ rektörlüğüne çağrımızdır; tarihsel çarpıtmalarla, siyasi propagandayla, hurafelerle ve dedikodularla dolu bu röportajı resmi sitenizden kaldırın ve bu öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatın. Barışın ve aydınlığın kenti Çanakkale’yi gerici skandallarla gündeme getirmeyin” söylemlerinde bulundu.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com