İYİ SEYİRLER ÇANAKKALE’M!

“Mardin Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Mardin’in Sesleri’ filminde, Mardin’in geleneksel üç halk ezgisi, 48 müzik sanatçısı tarafından Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice olarak seslendirilmiştir. Mardin’in binlerce yıllık somut ve somut olmayan kültürel mirasının, kültürel çeşitliliğinin görünür kılınması, tanıtılması ve yaşatılması hedeflenmiştir. İyi seyirler.”

Bir video klipten geldi, geçenlerde. İzledim ve net konuşmak istiyorum, kıskandım. Yaşadığım kenti, Çanakkale’yi seviyorum ama bir anlık kendimi Mardin’de yaşarken, Mardin’de kahve içerken hayal ettim, bunu istedim. Doğu’da birkaç ili görmüştüm ama Mardin’i de, ilk fırsatta gideceğim yerler listesine ekledim. İşte, 13 dakikalık video 3 milyon kişi tarafından tıklandı. Ben dört kere izledim, sıkıldıkça da açıyorum.

Vizyonuna sağlık Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın Hürriyet Gazetesi’ndeki açıklamasında, kentlilerin kanını donduracak ifadeler var, aynen aktarıyorum: “Müzede personelimiz ve Mardin’de yaşayan müzisyenler, müzik öğretmenleri ve öğrencilerle birlikte 48 kişinin katıldığı bir müzik klibi hazırladık. Hazırladığımız tanıtım videosunda Mardin’in kültürel mirasını görünür kıymayı, Mardin’e gelen kişinin nereleri gezebileceğini, nereleri görmeleri gerektiğini turizm rotalarına göre senaryolaştırıldı. Zenginliğimizi görünebilir kılmak için gönüllülük esas alındı.”

Kültürel mirası görünür kılma,  turistin görmesi gereken yerleri rotaya göre sunma… Çok uzak ifadeler bize. Kentimizin her sokağında ayrı bir atölye var, Han kahvesi sanatçı tayfası ile dolup taşıyor, kentin üniversitesinde konuya ilişkili onlarca bölüm var. Bir de bol sergi, bol tiyatro.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday Mardin’deki kent dokusu, Ulu Camii, Zeynel Abidin Camii ve Türbesi, Zinciriye-Kasımiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Meryemana Kilisesi, Deyr-ul Zafaran, Deyr-u Uumur, Mor Yakup, manastırları, Dara antik kenti drone başta olmak üzere çeşitli açılardan çekilen görüntülerden oluşan bu muazzam klibi izleyin. 2018 Mardin Yılı gibi bir algı oluşacak kafanızda ve siz de Mardin’i gezip görmek isteyeceksiniz.

Arkeolojik eserleri kırıp dökmeden yeni müzeye taşıyalım da biz klip de çekeriz, rota da belirleriz.  Daha 10 ay var ya, yıl dedik yıl! At bir yere kaçmıyor!

Ben bir izleyin şu video klibi diyorum, at nerde, Üsküdar nerde bir görün.

İyi seyirler Çanakkale’m!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com