ÇASİAD’dan Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • Geçen hafta açıklanan ekonomik güven endeksleri Şubat ayında tüketici ve reel kesimin ekonomiye güveninde durulmaya işaret etti:
    • TÜİK verilerine göre, Ocak ayında 72,3 değerini alan tüketici güven endeksi, Şubat ayında değişmedi. Hanenin maddi durum beklentisi kısmen artsa da tüketim yapma beklentileri azaldı.
    • TCMB İktisadi Yönelim Anketi ile hesaplanan reel kesim güven endeksi ise Şubat ayında önceki aya göre 0,1 puan geriledi ve 110,8 değerini aldı. Reel kesimin toplam sipariş beklentisi artarken yatırım harcaması yapma ve ihracat sipariş beklentileri kısmen geriledi. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı ise 0,1 puan artarak 78,8 oldu.
    • TÜİK verilerine göre sektörel güven endeksleri Şubat ayında önceki aya göre geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi %1,3 azalarak 100,7’ye; perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,5 azalarak 104,7’ye ve inşaat sektörü güven endeksi %3,7 azalarak 83,7 değerine geriledi.
  • TÜİK verilerine göre Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yıla göre %1,7 artarak 97.019 oldu. İlk defa satılan konutların payı %45,7 oldu. Aralık ayında bu oran %50,1 idi.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors geçen hafta Türkiye’nin BB olan kredi notunu ve negatif olan kredi notu görünümünü teyit etti. Yapılan açıklamada negatif kredi notu görünümünün, dış finansal koşulların ülkenin borçlu ekonomisi için olumsuz olabileceğini ve Türkiye’de finansal ve özel sektörün büyük çaplı dış borcu çevirebilme yeteneğinin kısıtlayabileceğini yansıttığı belirtildi.

 

DÜNYA EKONOMİSİ

  • Fed’in Ocak ayı toplantı tutanakları, banka yetkililerinin ekonomik büyümenin 2018’de tahminlerini aşmasını bekledikleri ve işgücü piyasası hakkında ise iyimser olduklarını ortaya koydu. Fed’in yeni başkanı Jerome Powell’ın ekonomiye daha fazla güvendiklerini açıklaması ise analistler tarafından Fed’in faiz kararlarını daha hızlı verebileceği şeklinde yorumlandı.
  • Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon artışı Ocak ayında önceki aya göre 0,1 puan azaldı ve %1,3 oldu. Enflasyon artışı beklentilere paralel gerçekleşti.
  • İngiltere’de dördüncü çeyrek ekonomik büyüme oranı %0,5’ten %0,4’e revize edildi. Oranın düşmesinin imalat sanayi üretimi hızının yavaşlamasından kaynaklandığı açıklandı. Ekonomi 2017 yılında %1,7 büyüme ile son beş yılın en yavaş artış hızını kaydetti.
  • Japonya’da imalat sanayi PMI endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre 0,8 puan geriledi ve 54 değerini aldı. Üretim ve yeni siparişlerin artmasına rağmen önceki aylardan daha yavaş olduğu belirtildi.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Brezilya’nın kredi notunu BB’den BB-’ye düşürdüğünü açıkladı. Fitch açıklamasında ülkenin yüksek bütçe açığı ve kamu borçlarını not düşürülmesine gerekçe gösterdi. Ülkede ekonomik iyileşmenin devam ettiği ve 2018’de büyümenin %2,6 olması beklendiği ifade edildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com