Bir garip direkler

Kentin simgesi konumunda olan ve yerli, yabancı hemen hemen her yurttaşın bir anısının bulunduğu İskele Meydanı’nda günlerdir yoğun bir çalışma yürütülüyor. Yürütülen çalışma neticesinde devasa iki demir direk, İskele Meydanı’nda karşılıklı olarak konumlandırıldı. Bölgeden geçen vatandaşlar direklere uzun süre anlam vermedi.

Asya ile Avrupa’nın bağlantı noktası durumunda bulunan hemen hemen her gün yüzlerce vatandaşın kullandığı İskele Meydanı’nda günlerdir yoğun bir çalışma yapılıyor. Yapılan çalışma çerçevesinde ortaya bir görüntü çıktı. Ortaya çıkan görüntü neticesinde kentin nur topu gibi iki metal demiri oldu. Demir platformlar meydana karşılıklı olarak yerleştirildi. Meydanda bulunan direkler için elektrik şebekesinden parke taşları kırılarak direklere hat çekildi. Hat çekim faaliyeti halen daha sürmekte olup parka taşları turuncu brandalar ile kapatıldı. Meydandan çarşı içerisine giden sokakta yol daraldı. Vatandaşların kullandığı kaldırımlarda çalışmalardan ötürü brandalar ile kapatıldı.

Vatandaşlar meydana yerleştirilen demir yığınlarını önce bir idrak edemedi. Demir direkleri gören kentliler uzun süre direkleri inceledi. Direklerin ışıklı yol yer yön tabelası olacağı öne sürüldü. Çanakkale Merkez’de, İskele Meydanı’nda bu tabelalara ve direklere ihtiyacımız olup olmadığı vatandaşlarca yerel yönetime iletildi. Direklerin altında düşünen vatandaşlar; “Zaten İskele’den gidilebilecek yerler kısıtlı, feribota binip karşıda indiğinizde sırasıyla Keşan, Malkara, Tekirdağ ve İstanbul’a ulaşılıyorsunuz. Yıllardır sorunsuz kullanılan bir güzergah, tabelalara ve bu büyük direklere lüzum var mıydı?” sorusunu yöneltti.  Vatandaş yönelttiği bu sorunun ardından küçük bir kentte bu denli otobanlarda kullanılan direklerin işi ne sorusunu da yöneltti. Kentliler direklerin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdiler.

Kentteki trafik sorunu bu denli gözle görülür bir hale gelmişken ve otopark problemi her geçen gün artarken bu direkler trafik akışına çözüm sağlar mı, cevap direklerin kullanıma açılmasında saklı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com