Tüketici yolunacak kaz mı?

Bir yanda suyumuz kirlenmesin, tükenmesin diye her platformda sesini yükselten Çanakkaleliler, diğer yanda yüksek vergi oranıyla yüklettiği temel ihtiyaçları olan su için isyan bayrağını çekmek üzere… “Ya birim fiyatı düşsün ya da vergiler azaltılsın” diyen tüketicinin sesi olan Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, merkezi hükümete ve yerel yönetimlere sitem ederek “Tüketiciyi yolunacak kaz gibi görüyorlar” dedi.

Su vergilerinin sosyal belediyecilik anlayışından uzak olduğunu belirten TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, “Son günlerde merkezi hükümet de yerel yöneticiler de tüketicileri yolunacak kaz gibi görüyorlar. Su bir yaşam hakkı ve temel tüketim maddesidir. Bunun üzerinden çok ciddi vergiler toplanıyor. Merkezi hükümetin özelleştirilmiş elektrik faturalarıyla su makbuzları karşılaştırdığımızda hiçbir fark görünmüyor. Hatta elektrik faturaları biraz daha sosyal çünkü en azından tükettikten sonra ödediğiniz bir para var. Ancak daha tüketmediğiniz, belki iki ay sonra tüketeceğiniz temel tüketim maddesi olan suyun vergileriyle beraber ödüyorsunuz.”

“ÖDEDİĞİMİZ PARANIN YARIDAN FAZLASI VERGİ”

“Şuan elimde gördüğünüz fatura 49 Liralık fişi, 24 lirası su, geri kalanı ise vergi… Eskiden çok kızardık ama bence şuan TEDAŞ, belediyeden daha sosyal bir kuruluş gibi geliyor. Bunun nedeni de kullandıktan sonra parasını ödememiz. Bize şunu söylemesinler artık; ‘Merkezi hükümet bu vergilere zorluyor’ vs. Siz bir temel tüketim maddesi olan suyun, bir yaşam hakkı olan suyun içine bu vergileri koymayın. Gerekirse dışarıdan alın. Her gün vatandaşın belediyeye işi düşüyor. Bir şekilde alıyorsunuz. Vergiler çok yüksekse ve almak zorundaysanız suyun birim fiyatını düşürün. Her şeyin çok yükseldiği ve vergi olduğu bu günlerde her şey çok geliyor.” dedi.

“OVACIK’A GİDİP İNCELEYELİM”

Tunceli Ovacık Belediyesi’nin belediyecilik anlayışını aradıklarını ifade eden Başkan Berkit, “Onlar nasıl yapıyorlarsa bir ekip gönderelim. Gidip bakalım, inceleyelim ve nasıl çözüyorlarsa yapalım biz de… Bu anlamda her alanda sosyallik arıyoruz. Tüketicilerin yaşamını kolaylaştırmak için hem devlette, hükümette hem de yerel yönetimlerde sosyal bir yöntem arıyoruz. Maalesef bulamıyoruz. Dolayısıyla yerel yönetimin tüketicileri desteklemesi lazım.”

Eylem Gözeldere

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com