!f² Çanakkale’de Tüm Hızıyla Sürüyor

!f² 2017: İstanbul’dan Canlı Çanakkale gösterimleri Ece Ayhan Sivil Girişimi organizasyonu ile 24 Şubat Cumartesi Günü başladı. Gösterimler, Ece Ayhan Kültürevi’nde 24-25 tarihlerinde devam ederken 26 Şubat (bugün) tarihinde sona erecek.
Dünyada ilk kez 9 yıl önce !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali tarafından gerçekleştirilen “alternatif film dağıtım ve paylaşım” projesi bu yıl daha geniş kitlelere bir sinema kulübü olarak ulaşıyor. !f İstanbul ve Yeni Film Fonu’nun ortaklığında Yeni !f adını alan etkinlik her ayın son cumartesi günü farklı temalarla seyirci ile buluşmaya devam ediyor.
Gösterimler dijital altyapı ve online video platformu ile sağlanarak izleyiciye ulaşıyor. Filmler aynı anda tüm şehirlerde sinemaseverlere ulaşıyor. Gösterimlerden sonra; İstanbul’da filmlerin yönetmenleriyle yapılan söyleşi de canlı olarak izlenerek yönetmene sorular gönderilebiliyor.
Ece Ayhan Sivil Girişimi organizasyonu, Ece Ayhan Kültürevi’nde 24 Şubat Cumartesi Günü saat 13:00’de Ava ve ardından Dans Eden Kızlar, 16:00’da Yüzleşme’yi seyirci ile buluşturdu. 25 Şubat Pazar Günü ise 11:00’de Jane gösterime girdi.
Program içeriklerinde ifade edilen filmlerin konusu ise şöyle yer alıyor: “Ava: Tahran’da varlıklı ailesiyle yaşayan bir lise öğrencisi. Hayatı okul, viyolin dersleri ve ev arasında oldukça sıkı yönetilen bir program çerçevesinde geçmektedir. Şüpheci ve aşırı korumacı annesi, bir oğlanla yaşadığı masum buluşmayı sorgulayıp, işi jinekolojik muayeneye kadar götürünce, Ava’nın dünyası alt üst olur. Sonrasında Ava, özel hayatına yapılan bu korkunç müdahaleyi hazmedemez ve hem okulu hem de çok sevdiği viyolini aksatmaya başlar. Artık annesinin koyduğu sıkı kurallarla daha fazla karşılaşan Ava için beklenmedik ve ciddi sonuçlar doğuracak olan olaylar gelişir. Kendi yaşadıklarından yola çıkarak senaryosunu yazdığı filmde yönetmen Sadaf Foroughi, Ava’nın kıstırılmış dünyasını ve ergenlik bunalımını çarpıcı bir görsel dil ve gerçekçilikle anlatıyor. Ava rolündeki Mahour Jabbari’de gördüğümüz güç ve incelik de filmi; gençliğin özgürlüğe olan özlemine dair uzun süredir izlediğimiz en çarpıcı yapıtlardan biri yapıyor.
Yüzleşme: Ebru’nun meme kanseri olduğunu öğrenmesi ile açılıyor Yüzleşme. Sonrasında hastanede, sayısız testler, ameliyat ve kemoterapi seansları arasında savrulurken, yolu yeni teşhis konulmuş ya da hali hazırda hastalığı atlatmış diğer hastalarla kesişiyor. Teşhis konulduğunda hamile olan Nuray, milli kaleci Nurcan ya da binde birden biri erkek meme kanseri hastası Sergun. Hastalıkla yüzleşme süreçleri, bunu çevreleriyle paylaşmaları, vücutlarındaki değişimi karşılamaları ve nihayetinde güçlü bir dirence dönüşen mücadelelerini ve dayanışmalarını izliyoruz. Yüzleşme, umut veren bir belgesel; hepimizin sık sık ihtiyacını duyduğu bir güçlenme hikayesi.”
Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.