Adliye Taşınıyor, Ya Sonra?

Merkezde hizmet veren Adalet Sarayı’nın taşınması, bir süredir gündemde yer alıyor. Barbaros Mahallesi Şekerpınar Mevkii’nde bulunan yeni Adalet Sarayı’nın yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan bina, mart ayında faaliyete geçecek. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit’in kamuoyuna duyurduğu bilgiye göre; yeni Çanakkale Adalet Sarayı, 12 mart 2018 tarihinde hizmete başlayacak.
Yeni Adalet Sarayı’nın faaliyete geçmesiyle birlikte, eski adliyenin çevresi de bilindiği haliyle kalmayacak. Esnaf adliyenin taşınmasından büyük oranda olumsuz etkilenecek. Çay ocakları, arzuhalci, fotoğrafçı kepenk kapatacak. Taksiciler ise halinden memnun. Yeni adliyenin karşısında aynı isimle çalışmaya devam edecek.

Yılmaz Yıldırım- 7n Bitirdin Lokanta
“Biz daha yeniyiz buralarda, tecrübeli esnaf kadar konuşmamız tabii doğru değil ama tabi adliyenin gitmesi tüm esnafı etkileyecektir. Esnafa, adliyenin gidişi olumsuz bir damga vuracak. Hayırlısı olsun demek gerekir ama gitmese daha iyi olur diye düşünüyorum. Duyumlarımız binanın yıkılacağı ve buranın açık alan olacağı yönünde… Halka açık bir park olacağını söylüyorlar. Park olursa insanlar için daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum. Şu anda sadece adliye çalışanları var ama park olursa halk burada olacak. Belki de böyle olumlu olur.”

Salih Yılmaz- Çiçek Foto
“14 yıldır buradayım, vatandaşa hizmet ediyorum. Zaten yaşım doldu artık. Adliyenin gidişinden sonra işlerimiz çok düşerse bırakacağız. Adliyenin boşalması çok şeyi etkileyecek. Benim burada yaptığım işin çoğu adliye ile ilişkili. Çevreyi çok fazla etkileyecek bir olay; adliyenin taşınması. Örneğin, bir lokanta burada bir sürü müşterisi varken bir anda düşüş yaşayacak. Böyle bir durumda burası %50 ölür. Otopark olursa vatandaşın arabası için iyi olacak. Ben de burada birkaç ay deneyeceğim olmazsa kapatıp gideceğim. Zaten uzun yıllar oldu.”

İsmail Sağlam- Çay Ocağı Sahibi

“Adliye gidince biz açıkta kalacağız. Oraya gitme gibi bir şansımız yok. Biz burada kapı kepenk kapatacağız. Ben burada kendi işimin sahibi iken iş aramaya başlayacağım. Kendi işimin patronu iken asgari ücretle çalışmaya başlayacağım. 3 yıldır buradaydım. Devam etme imkanımız yok. Adliye ile bitiyor. Otopark olsa şehrin bir sorunu çözülmüş olur ama benim için sıkıntı büyük. İşime güvenerek borca girmiştim şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.”

Alparslan Sıngın- Taksici
“Biz 5 Mart’tan sonra yeni adliyenin orada hizmete devam edeceğiz. 6 araç çalışıyoruz biz. 5 aracımızla oraya gidiyoruz, biri burada kalacak. Sırayla kendi aramızda döneceğiz. Buradaki esnaf müşterilerimiz için bir taksi kalacak. Buranın ne olacağı konusunda birçok söylenti var ama bir şey bilmiyoruz. Bizler mağdur olmayacağımıza inanıyoruz. Durak yerimiz ayarlandı, kulübemizin yapılmasını bekliyoruz. Bizim açımızdan sorun olmayacak.”

Gülay Kılıç- Arzuhalci
“Adliyenin kapanmasının ardından ben yerimde devam etmeye çalışacağım, edebildiğim kadar. Zaten 48 yıldır bu işi yapıyorum. Artık bırakmaya yakınım zaten. Buradaki esnafı pek etkilemese bile beni çok etkiler. İşim tamamen adliye ile ilişkili. Adliyenin gitmesi esnafı çok etkilemeyebilir. Bu esnaf için çok problem yok. Avukatları da etkiler.Ben de büyük bir ihtimalle bırakacağım. Ancak yeni adliyenin yakınında bizler için belediye tarafından yer yapılırsa durum daha iyi olabilir.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com