Defosunu Takan Yok

Yurt dışına ihraç edilmek üzere üretilen ürünlerden defosu bulunanlar, “ihraç fazlası” adıyla kent pazarlarında satışa sunuluyor. “İhraç fazlası” ürünler alanın da satanın da yüzünü güldürüyor. Yüksek fiyatla mağazasında satılan ürünü 5-10 TL’ye satın alan vatandaş, giysilerin defosunu ise önemsemiyor.

Şehir pazarlarında ve bazı dükkanlarda satılan ihraç fazlası ürünler, halk tarafından talep görmeye devam ediyor. 5-25 TL arasında değişen fiyatlar, halka cazip geliyor.
İhraç fazlası giysiler, adından anlaşıldığı üzere yurt dışına satılmak için ülkemizde üretiliyor. Ancak bu malların arasında defolu olan ürünlerin iadesi yapılıyor. Dönem dönem meyve ve sebzede içerdiği ilaçtan dolayı iade edilenlerin ülkemizde satılması gibi pazarlarda halka sunuluyor. Ancak burada sağlığı tehdit eden bir durum olmadığı için alan da satan da memnun.

Satıcılar ihraç fazlası, defolu ürünleri üretildikleri yerlerden alarak pazarda halka satıyor. Vatandaşlar ise ünlü markaların ürünlerini 5-10 TL’den satın alırken defosunu önemsemiyor. Satıcılara sorduğumuzda, “Kimse şurası delik, burası sökük demiyor. Mağazalarda uçuk fiyata satılan ürünleri bu paraya almak vatandaşın hoşuna gidiyor.” cevabını alıyoruz. Küçücük bir söküğü olan, düğmesi kopuk, fermuarı aşınmış ve markası belli olmasın diye etiketi kesilmiş giysiler kimseyi rahatsız etmiyor. Haliyle pazarın içinde bir pazar da böyle var oluyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com