Çanakkale’ye İlk Çağla Geldi

Datça’dan Çanakkale’ye sezonun ilk çağla bademi geldi. Çağla bademin kilo fiyatı 50 TL. Çanakkale’ye sezonun ilk çağlasını getiren Saadettin Avcı’nın verdiği bilgiye göre vatandaşlar, gramla alışveriş yapıyor.

Ege ile Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunan ve ılıman iklimi ile dikkat çeken Datça’da, ocak ayında etkili olan soğukların ardından geciken çağla badem hasadı başladı. Türkiye’nin çağla ve badem deposu durumunda bulunan Datça’da yetiştirilen taze çağla bademin kilosu Çanakkale’de 50 TL’den alıcı buluyor.
Çanakkale’ye ilk çağlayı getiren Saadettin Avcı; “Özellikle aşerenler satın alıyor, bu tarz meyveleri. Datça’dan getiriyoruz. Çanakkale’ye getiren ilk tezgah biziz. Şu anda satış fiyatı 50 TL. Genellikle gramla satış yapıyoruz. 1 kg almaya herkesin bütçesi yetmiyor.
Halk arasında bilinene göre; birçok faydası olan bademi yemenin en iyi şekli çağla hali. Badem, yağ oranı açısından oldukça zengin ve 100 gramında 600 kalori bulunan bir yemiş olarak bilinmekte ve protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve E vitamini gibi pek çok  vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde antioksidan özelliği vardır ve E vitamini ile cildi güzelleştirir. Ayrıca antikanser besinler arasında yer alır ve kolesterolü düşürür.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com