İçdaş’ta Selçuk Yöntem İzdihamı

Selçuk Yöntem ‘Benim Adım Feuerbach’ı sahnelemek üzere Çanakkale’ye geldi. Oyun 22 Şubat akşamı İçdaş Kongre Merkezi’nde seyirci ile buluştu. Oyunu izlemeye gelen biletli seyirci kadar biletsizlerin de sayısının fazla olması, girişlerde izdiham yaratırken seyircilerin bir kısmı merdivenlerde oturarak oyunu izledi.

Tankred Dorst tarafından yazılan ve Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönettiği, başrolünde Selçuk Yöntem’in yer aldığı ‘Benim Adım Feuerbach’, 22 Şubat Perşembe akşamı ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde sahnelendi.  Cumhuriyet Meydanı’ndan 18.30 ve 19.30 arasında ücretsiz servis kaldırılarak ulaşılan oyunda yoğunluk izdihama neden oldu.

Oyunu izlemeye gelen vatandaşların biletli bölümü, 15 dakika öncesinde salona alındır. Son 5 dakika kala ise salona bileti olmayan seyircilerin alınması ile bir karmaşa yaşandı. Oyuna gösterilen fazla ilgi izdihama sebep oldu. Sonradan giren seyirciler, merdiven ve koltuk aralarında buldukları yerlerde konumlanarak oyunu izledi.

Usta oyuncu Yöntem’e sahnede genç oyuncular Toprak Can Adıgüzel ve Gülçin Kültür Şahin eşlik etti. ‘Benim Adım Feuerbach’, oyunculuğun ne kadar korkutucu bir meslek olduğunu; sahnelere uzun yıllar ara verdikten sonra kendisini bir yönetmen tarafından ‘sınanmak’ üzere seçmede bulan bir oyuncunun çarpıcı öyküsü üzerinden anlatıyor. Oyun hakkında açıklamalarda, “Feuerbach kimdir?” sorusu şöyle yanıtlanıyor: “Ludwig Andreas Feuerbach, Alman filozof ve ahlakçıdır. Sosyalizmin teorisyeni Karl Marx üzerindeki etkisi ve hümanist ilahiyat görüşleri ile ünlenen Feuerbach, 19. yüzyıl Alman materyalizminin ilk düşünürüdür.”

Yıldız Sağlam,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com