Çocuk istismarını kadınlar durduracak

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları, tüm illerde eş zamanlı olarak, çocuk istismarına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.  Partililer, açıklamanın ardından kent merkezinde ellerinde afişlerle, vatandaşlar ile fotoğraf çekildi.

CHP İl Kadın Kolları, 81 ilde eş güdümlü olarak , çocuk istismarına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.  Açıklamanın ardından kent merkezine  dağılan partililer ellerinde afişlerle sessiz eylem gerçekleştirdi, vatandaşlar ile fotoğraf çekildi. Çekilen fotoğrafların akşam 20.30’da ‘çocuk istismarına son’ ve ‘kadınlar durmayacak’ etiketleri ile sosyal medyada paylaşılması istendi.

Açıklamaya CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Kadın Kolları İl Başkanı Sibel Erol ve İlçe Başkanı Dilek Zeynali, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar katıldı.

İl Başkanı İsmet Güneşhan; ” Son 15 yıllık süreçte kadına ve çocuğa cinsel istismar suçlarında ciddi bir artış gözlendi. Konuya dikkat çekmek ve yasal düzenlemelerin yapılmasının önünü açmak için eylemlerimize devam edeceğiz.”dedi.

“ÇOCUK İSTİSMARI TOPLUMSAL BİR DİNAMİTTİR.”

İl Kadın Kolları Başkanı Erol tarafından okunan basın açıklamasında; “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.” ifadelerine yer verildi.

“İSTİSMARA ZEMİN YARATAN KURUMLAR KALKMALI

Sözlerine; “Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır;1. Cezaları artırmak ve 2. İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır.İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.” ifadeleri ile devam eden Başkan Erol talepleri şu şekilde sıraladı.

  1. “Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.”
  2. “Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.”

3.”Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.”

Dilek Akşen

 , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.