Basma Da Fistan Giyeriz Aman

Dünyaca ünlü bir marka tarafından 14 bin 200 TL fiyatla satışa sunulan basma-pazen elbise, sosyal medyada Anadolu kadınının giydiği şalvarla kıyaslanırken diğer yandan pazarlarda kumaşın satışlarında artış yaşandı.

Ekonominin vatandaşa yansıyan iki keskin yüzü bulunuyor. Karın doyurmanın, barınmanın yanı sıra artan ihtiyaçlar alternatifleri de doğuruyor.
Yediğimiz yiyecek, yaşadığımız ev, okuduğumuz kitap şöyle dursun; bir de giyinmek var. Giyinmek popüler kültürün etkisi ile artık yalnızca vücudumuzu örtmekten çok daha fazlası. Böyle olunca da kıyaslar, yarışlar, şıklar ve rüküşler beraberinde geliyor. Dünyaca ünlü markalar en az ünleri kadar fazla miktarlara olağanüstü olmayan ürünlerini satıyorlar. Tasarımlar, özel dikimler, etiket savaşları…
Tüm bunların ardından gösteriş merakı. Ancak başa dönecek olursak; göz ardı edilmemesi gereken bir konu var: ekonomi.
Dünyaca ünlü markalar, o çok pahalı kıyafetlerini ekonomisi güçlü insanlara pazarlarken diğer yandan modayı yakından takip etmek isteyen düşük bütçeli vatandaş alternatifler üretiyor. Bu alternatiflerin yanında; mizah gücü yüksek ülkemize de malzeme çıkmış oluyor. Yüklü miktarlara satılan ve fiyatının sebebi anlaşılamayan giysiler sosyal mecralarda alay konusu oluyor.
Bu konunun en güncel örneği; ünlü bir markanın 14 bin 200 TL’den satışa çıkardığı basma-pazen elbise. Sosyal medyada yer alan ve güldüren eleştirilerde bu kumaşın Anadolu’nun köylerinde yaşayan teyzeler tarafından yıllardır kullanıldığı yazılıp çiziliyor.
Çanakkale’ye bakarsak pazeni kumaş satan mağazalarda ve pazarda 9-10 TL fiyatlarla satın almak mümkün. Kumaşın satışını yapan esnafın verdiği bilgi ile de; kumaşın kullanımı ünlü markalar ve film-dizi setleri tarafından arttıkça pazen satışları da arttı. Son 1 yıl içerisinde bu kumaşa talebin fazlalaştığını ifade eden esnaf ise halinden memnun.
Dünyanın bir ucundan diğer ucuna uzanan basma-pazen modası, sistemin çarklarının ne kadar hızlı döndüğünü ve aslında yaptığımız seçimlerin bize ait olmadığını gözler önüne seriyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com