Mobil Kanser Tarama Aracı Bayramiç’te

Mobil Kanser Tarama Aracı faaliyete başladığı tarihten itibaren Lâpseki, Biga, Eceabat, Gökçeada ve Ayvacık, Gelibolu, Ezine İlçelerinde kanser tarama hizmetlerini yürütmüş olup, 19 Şubat 2018 tarihinden itibaren iki ay süre ile Bayramiç ilçesinde hizmet verecek.

Mobil Kanser Tarama Aracı faaliyete başladığı tarihten itibaren Lâpseki, Biga, Eceabat, Gökçeada ve Ayvacık, Gelibolu, Ezine İlçelerinde kanser tarama hizmetlerini yürütmüş olup, 19 Şubat tarihinden itibaren iki ay süre ile Bayramiç ilçesinde hizmet verecektir.

Kanser, hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak tarama programlarının önemi artmaktadır. Tarama programları, kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hizmet vermekte olan KETEM biriminde ve ilçelerde hizmet veren Mobil Kanser Tarama aracında “Erken Teşhis Hayat Kurtarır!” prensibiyle 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Taraması ve 30-65 yaş arası kadınlara Rahim Ağzı (Serviks ) Kanseri (HPV-DNA)Taraması ücretsiz yapılmaktadır.

Haber Merkezi



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com