Çam Sakızı Mide İlacı

Çam ağaçlarının reçinesinden elde edilen çam sakızı, bilinen birçok şifası için kullanılıyor. Çanakkale’de köylü tezgahlarında ise kullanıma hazır ve topak halleri Kaz Dağları’ndan toplanıp getirilerek satışa sunuluyor. Çam sakızı en çok mideyi olumlu etkilemesi ile biliniyor.

Çam sakızı olarak bilinen kurumuş reçine topağı, yarı saydam, sarımtırak bir maddedir. Çam sakızı tabaka halinde olmaz. Onlar reçinenin yapay koşullarda kurutulmasıyla imal edilmiş halk arasında hileli denilen sakızlar olduğundan sağlık için kullanılması da sakıncalıdır.
Çam sakızının toplanma, saklanma usullerine dikkat edilmelidir. Satın alınan çam sakızının hakiki olmasına dikkat edilmelidir.
Çam ağaçlarının kabuklarında toplanan sakıza benzeyen, sakız olarak adlandırılan madde farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bilindiği üzere ağda olarak kullanılır, şifa niyetine kullanılır ayrıca sakız yerine de kullanılır.

Çanakkale’de Çam Sakızı

Çanakkale pazarlarında da çam sakızının topak ve sakız halini görmem mümkün. Küçük bir poşet içinde satılan kuru topakların satış fiyatı 5 lira. Hazırlanmış sakız hali ise 2 liradan alıcısına ulaşıyor.
Pazara gelen çam sakızları Bayramiç, Kaz Dağları’nda bulunan çam ağaçlarından elde ediliyor. Köylülerin toplayıp hazırladığı çam sakızları yine köylülerin tezgahlarında yer alıyor. Onlardan edindiğimiz bilgiye göre; ağaçlardan toplanan çam sakızı topakları, tencereye koyulup ısıyla buluştuğunda eriyor. Sonrasında tülbende sarılarak cam benzeri bir görüntüye kavuşarak sakız oluyor.

Çam Sakızının Faydaları Nelerdir ?

Çam sakızının şifa amaçlı kullanımında doktor gözetiminde olmak gerekse de halk arasında kulaktan dolma bazı bilgilerle faydaları yayılmıştır. Çam sakızı bal renginde ve kıvamında, keskin kokulu, acı bir maddedir. İçerisinde kolofan ve reçine asidi bulunur. Her çeşit hastalığa farklı şekillerde kullanılan çam sakızı en çok mide dostu olarak tüketiliyor. Buruk ve acı tadı olsa da sakız olarak çiğneyip şifasının alınması amaçlanıyor. Çiğnendikçe sertleşen sakız, toz halinde ufalanana kadar çiğnenir.
Yüz kaslarını çalıştırarak konuşma terapisinde kullanılması için çiğnenmesi tavsiye edilir.Mide için çiğnenip, suyu yutulur. Göz ağrısı için gül suyu ile karıştırılıp göze damlatılır. Basur memelerinden kurtulmak için, çam sakızı, birer çay kaşığı un ve karabiberle karıştırılıp badem yağıyla kaynatıldıktan sonra yumurta akı ile birlikte basurlu bölgeye sürülür. Çam sakızı un haline getirilip, yanık ve yaraların üzerine sürülürse antiseptik özelliğiyle çabuk iyileşmesini kolaylaştırır. Sesin güzelleşmesi, açılması için çiğnenir.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com