Berberlerde pazar karmaşası

Kocaeli, Kütahya, İstanbul derken Çanakkale’de de aynı dava açıldı. Çanakkaleli Berber Gürdal Öztürk, pazar günleri berberlerin kapalı olması yönünde alınan Valilik kararını mahkemeye taşıdı ve yürütme durduruldu. İsteyen berber artık pazar günleri de dükkânını açabilecek. Konu ile ilgili gazetemize görüş bildiren Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Ayhan Engin ise çalışma saatlerinin yasa ile belirlenmesinin artık bir zorunluluk olduğunu dile getirerek siyasilere seslendi.

Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkâr Odası üyeleri pazar günleri dükkânların kapalı olması yönündeki dilekçeleri Valiliğe sunmuş ve karar kabul edilmişti. Ege Erkek Kuaförü Gürdal Öztürk pazar günü çalışma hakkı olduğunu düşünerek konuyu mahkemeye taşıdı ve mahkeme yürütmeyi durdurma talebi gönderdi. Artık isteyen berber pazar günleri de dükkânını açabilecek. Oda Başkanı Ayhan Engin ise konunun çok önemli olduğunu, çalışma saatlerinin artık yasa ile düzenlenmesi gerektiğini dile getirerek siyasilere seslendi.

Ege Erkek Kuaförü Gürdal Öztürk konuya ilişkin olarak; “Yaklaşık üç aydır pazar günleri dükkânımı açamıyordum. Ben bu konunun isteğe bağlı olması gerektiğini düşünüyorum. Ben pazar günleri için müşterilerimden talep alıyorum. Askerler var, öğrenciler var. Turizm kentiyiz diyoruz, hafta sonu gelen turistler var. Toplum genelinde herkesin izni pazar günü. Yaz aylarında herkes pazar gününü değerlendiriyor fakat kışın da bir o kadar insanların daha çok boş vakti oluyor. Benim oda ile ya da odanın aldığı kararlar ile ilgili bir sıkıntım yok ancak ben pazar çalışma hakkımı geri almak istedim. Konuyu mahkemeye taşıdım ve yürütme durdurma talebi geldi.” dedi.

Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Ayhan Engin ise; “25 yıldan beri devam eden bir isteği yerine getirmek için üyelerin tamamından dilekçe vermelerini ve bu dilekçe ile Valiliğe müracaat edeceğimi, Valiliğin ise durumu 6568 sayılı yasanın 13. maddesindeki “Çalışma saatlerini Valilik belirler.”maddesi uyarınca değerlendireceğini dile getirmiştim. Üyelerimizden topladığımız dilekçelerine istinaden Valilik berberlerin pazar günü kapatılmasına yönelik bir karar verdi. Bu meslek grubunun isteğinin yerine gelmesinden ve bunun yapılmasına aracı olmuşken biz yöneticiler de mutlu olmuştuk. Ancak bir üyemizin Valiliğin bu kararını mahkemeye taşıdı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. İsteyen berber pazar günü dükkânını açabilir. Oda başkanı olarak üyelerimin isteklerini yerine getirmekle sorumluyum. Odamıza üye olan herkesin sosyal, kültürel, ekonomik açıdan gelişmesi için elimden geleni yapmaya gayret ediyorum. Bu ülkede her meslek daha iyi şartlarda yapılmalı diye düşünüyoruz.” dedi.

“900’E YAKIN ESNAF VAR”

Başkan Engin siyasilere seslenerek; “Bazı mesleklere katılımın her geçen gün düşmesinin altında ekonomik ve sosyal gerçekler yatıyor. Ben sorumlu olduğum üyelerimin gelişmesi konusunda en önemli konuyu çalışma saatleri ve hafta tatili olarak görüyorum. Bunun yasalarda bir karşılığı yok. Bunu alınan karar ile de görebiliriz. Bazı meslek grubuna katılımın daha çok olmasını istiyorsak bu meslek grupları ile ilgili yasal düzenleme yapmalıyız. Ülke genelinde sıkıntıları çözmekle yetkili olanların, devlete hükümet edenlerin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Maalesef ülkemizde saygın mesleklere yöneliş var. Biz kendi mesleğimizin de saygın meslekler arasına girmesini istiyoruz. Bunun için de yapılması gereken ilk şey çalışma şartlarını iyileştirmek. Devlet hastanesine, bankalara akşamları ya da pazarları gidebiliyor muyuz? Her şey bir düzen içerisinde olmalıdır, o zaman daha başarılı oluruz. Bazı dükkânlar açık kalıp bazıları kapalı olunca, kapalı dükkânlara müşterileri baskı yapıyor. Bunların da önüne geçmemiz gerekiyor. Ülkemizde herkes hakkını aramanın farkında ancak bazı yetkililer bunu görmezden geliyor. Türkiye’de 110.000 esnafımız var. Bu kayıtlı esnafın her birisinde 4 kişi çalışsa 440 bin kişi bu meslekten ekmek yiyor.  Bu kişilerin her biri ile bir kişi ilişkilendirsek 880 bin kişi yapar. Siyasilere çağrıda bulunmak istiyorum. Bu kadar insanın şikâyetini göz ardı etmeyin. Gelin ilgili yasaları çıkartalım. Siz puan toplayın ve 1 milyona yakın bu insanların oyuna talip olun. Hassasiyetleriniz hassasiyetlerimiz ise bizim hassasiyetlerimiz de sizin hassasiyetleriniz olsun. Çanakkale Merkez’de odamıza kayıtlı 320 üye var. İl genelindeki sayının 900’lerde olduğunu tahmin ediyorum.” dedi.

ÇOĞUNLUK PAZAR GÜNÜ AÇMAMAKTAN YANA

Konu ile ilgili görüş bildiren berberler de pazar günleri karar ne olursa olsun dükkânlarını açmayacakları yönünde oldu:

Ne-Ta Berber- Necmi Akman: “27 yıllık berberim, pazar günleri dükkânımı hiç açmadım. Cumartesi günleri zaten yoğun çalışıyoruz. Pazar günlerini de kendimize ve ailemize ayırıyoruz. Pazar günleri dükkân açma konusunda odamızın aldığı karar durduruldu ancak ben yine pazar günleri kapalı olacağım.”

Dostlar Erkek Kuaförü Ayhan Kuşak: “18 senedir berberlik yapıyorum hiç pazar günleri dükkân açmadım. Sadece özel günlerde, arife günlerinde dükkânımı açıp hizmet veriyorum. Benim ilgilenmek zorunda olduğum bir ailem var, onlarla da vakit geçirmeliyim, kendime de vakit ayırmalıyım. Odamızca pazar günleri kapalı olma kararı alındıktan sonra sadece ticaret odasına bağlı esnaflar açıktı. Hepimiz kapalı idik. Karar şimdi durduruldu ancak ben yine de kapalı olacağım.”

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com