Belediye’den Destek Milli Eğitim’den Köstek

Çanakkale Belediyesi tarafından senelerdir birinci elden, yerli üreticiden satın alınan ve okullardaki öğrencilere dağıtılan elmalar, bu yıl yasak nedeniyle öğrencilere değil muhtarlıklarda yurttaşlara dağıtılmak zorunda kaldı. Kazdağı’nın altını olarak bilinen tescilli Bayramiç elmasını üreten çiftçilere, belediye destek olurken okullarda elma dağıtmak istediğinde ise bu yıl Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün engeli ile karşılaştı.

Yerli üreticiye destek olmak amacı ile Belediye yine kolları sıvadı. Evciler köyünde yetişen 26 ton elma Belediye tarafından vatandaş işe buluşturuluyor. Okullarda elma dağıtımı yapmak isteyen Belediye’ye, İl Mili Eğitim Müdürlüğü’nden bu yıl izin çıkmadı. Gerekçe ise konu ile ilgili istişare yapılmaması oldu. Öte yandan Belediye Başkanı Gökhan’a sorulan bir soru üzerine Ensar Vakfı gibi vakıflarla bazı ortak projelerde yer alan Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün, okullarda elma dağıtıma karşı gelmesi tepki çekti.

Çanakkale’nin köyleri ve ilçeler, tarım alanındaki yanlış politikaların sonucu zor zamanlardan geçiyor. Yerli çiftçinin ve üreticinin desteklenmemesi, her geçen gün tarımda geriye gidişe sebep oldu. Çanakkale Belediyesi, 4 yıldır yapmış olduğu gibi üreticiye bu yıl da omuz verdi. Belediye, 26 ton evciler bölgesinde yetişen Kazdağları’nın simgesi elmalarını üreticiden topladı. Toplanan elmalar  dörderli bir biçimde paketlenerek dağıtıma hazır hale geldi. Okullarda elma dağıtımı yapmak isteyen Belediye, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden veto yedi. Bunun üzerine muhtarlıklar ve mahalle meclislerinden dün elma dağıtımına başlandı. Elma dağıtımında ilk durak, Esenler Mahallesi Muhtarlığı ve Esenler Mahalle Meclisi oldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, elma dağıtımını başlatmak üzere dün sabah 10:00’da Esenler Mahallesi Muhtarlığı’nda konu ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

 GÖKHAN: “MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İZİN VERMEDİ”

Gökhan,4 -5 yıldan beri Kazdağları’nın çok önemli bir ürünü elma, özellikle elma üreticilerini de desteklemek amaçlı aynı zamanda çocukların kendi coğrafyalarını tanımaları için kışın okullarda elma dağıtıyorduk. Hem meyveye ulaşamamış çocukların ulaşımını kolaylaştırmak hem de yörelerindeki ürünleri tanımaları açısından bu proje bizler için önemli. Bu yıl ne yazık ki Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda elma dağıtımına izin vermedi. Biz de elmaları birebir mahalle muhtarlıkları ve mahalle meclisleri kanalları ile evlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Amaç; bu konuda bilinçlendirmedir. Hatta bir sene de mandalina dağıtımı yapmıştık. Üretici bir sene sıkıntıya düşmüştü Seferihisar’dan mandalina getirip dağıtmıştık. Maalesef, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün bir çekincesi oldu. Dün akşama kadar acaba okullarda izin verilir mi diye bekledik ama bir sonuç almadık. AKP İl Başkanımızla da konuştuk ama herhangi bir sonuç alamadık. Milli Eğitim hiçbir gerekçe göstermedi. ‘Vali Bey izin vermedi’ dediler. 9 Şubat’ta dilekçemiz yazılmıştı. Okullarda gerekli iznin verilmesi için 9 Şubat’ta girişimde bulunduk. Bu saate kadar herhangi bir geri dönüş alamadık.

Biz doğaya ve çiftçimize desteğimizi devam ettireceğiz. Muhtarlarımızın da destekleri ile bu projeyi tüm mahallelerde yapacağız. Dağıtımı kent gönülleri yapacaklar. Ne olursa olsun doğamızı, tarımımızı korumak adına her türlü etkinliği yapacağız” açıklamalarında bulundu.

 “İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK”

Ensar Vakfı ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda proje yapması sorusuna ise Gökhan, “Ben Ensar Vakfı filan bilmem” dedi. Başkan Gökhan, “Biz Çanakkale’ye hizmet etmekle görevliyiz. Bunu ilk defa yapmıyoruz, son defa da yapmayacağız. Biz çocuklarımıza eğitimleri ve öğrenimleri süresince bilinçlendirmeler yapmak zorundayız. Biz o vakıflar gibi sapık supuk şeyleri göstermiyoruz. Biz doğa, ekonomi ve tarım bilinci kazandırmaya çalışıyoruz. Aileler düşüneceklerdir hayrola neden elma dağıtılıyor diye. Hayrı burada doğamız ve çiftçimiz destekleniyor. Kazdağları’ndaki hoyratça madencilerin tacizlerine karşı bu lezzeti biz ön planda tutmaya devam edeceğiz. Son yıllarda hiçbir ürünün tadını alamaz hale geldik.

“BİZ DE MİLLİ MÜCADELEYİ TARIM İLE YAPIYORUZ”

İthal tohumla üretilen ürünlerde eski tatları alamıyoruz. Bu sebepten ötürü tohum bankasını kurduk. Mesele Milli Mücadele ise biz de burada tarımla ilgili milli mücadele yapıyoruz. Haberlerde görmüşsünüzdür artık hep üretimle ve tarımla ilgili kötü haberler duyuyoruz. Biz, tarımda milli mücadeleye devam edeceğiz” cümlelerini kurdu.

Çanakkale Valiliği’nden edindiğimiz bilgiye göre; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Belediyesi’nin dağıtım ile ilgili kendileriyle istişare etmemesinden dolayı, olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmediği ileri sürüldü. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 9 Şubat’ta konu ile ilgili dilekçe verdiğini söylemesi üzerine, dilekçeye ne olduğu ve hangi gerekçe ile geri dönüş yapılmadığı merak konusu oldu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.