11. Kalkınma Planı 2019-2023 yıllarını kapsayacak

Çanakkale Valiliği öncülüğünde ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) koordinasyonluğunda kamu ve özel kesim kuruluşları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı 11’inci Kalkınma Planı ‘Geleceği Birlikte Planlayalım’ Çanakkale İl Toplantısı gerçekleştirildi.

11’inci Kalkınma Planı ‘Geleceği Birlikte Planlayalım’ Çanakkale İl Toplantısı’na, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, protokol üyeleri, kaymakamlar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 11’inci Kalkınma Planı için Kalkınma Bakanlığı’nın toplumun tüm kesimlerin görüşlerinin alındığı toplantıda Çanakkale’nin önümüzdeki yakın dönem planları ele alındı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Orhan Tavlı, şöyle konuştu: “11. Kalkınma Planı Hazırlıkları, Başbakanlık genelgesi başbakanımızın imzasıyla yayınlarını itiraz. 2019-2023 dönemini kapsayan plan Kalkınma Bakanlığı tarafından 2023 vizyonu doğrultusunda ülkemizin kalkınma hedeflerini daha ileriye taşıyacak üzere hazırlanmaktadır. Yaygın bir toplumsal katılımın sağlanması önem arz etmektedir. Yerel paydaşlarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin ve vatandaşlarımızın kalkınma planı sürecine doğrudan dahil olması önceliktir. Geleceği hep birlikte planlayacağız.”

Vali Tavlı’nın konuşmasının ardından 11’inci Kalkınma Planı ve hazırlık çalışmaları hakkında bilgi veren Planlama Programlama Koordinasyon Birimi Uzmanı Cansu Atılgan, kalkınma planlarının ülkemizin vizyonunu ortaya koyan, 5 yıllık dönemde gelecek hedeflerini ortaya koyan ve planlama hiyerarşisinde en üst seviyede bulunan politika dokümanları olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE’NİN KILCAL DAMARLARINA ERİŞİLECEK”

Atılgan konuşmasını şöyle sürdürdü: “11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıkları Kalkınma Bakanlığımızca başladı. Balıkesir’de bugün yaptığımız toplantı gibi 81 ilimizin her birinde bu toplantılar yapılacak. Bugün ülkemizin önümüzdeki 5 yıllık vizyonunu ortaya koyabilmek için hep birlikte stratejiler geliştireceğiz, politikalar geliştireceğiz. Burada geliştirdiğimiz stratejiler, politikalar raporlanacak, Kalkınma Bakanlığına gönderilecek ve 11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıklarında kullanılacak. Doğrudan bugün burada planımıza katkı sağlamış olacağız. Kalkınma planları ülkemizin vizyonunu ortaya koyan, 5 yıllık dönemde gelecek hedeflerini ortaya koyan ve planlama hiyerarşisinde en üst seviyede bulunan politika dokümanlarıdır. Ülkemizde ilk olarak 1963 yılında 1’inci 5 yıllık kalkınma planı hazırlanmış, 1960 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasıyla artık kalkınmada planlı döneme geçiş yapmış bulunuyoruz. O tarihten beri kalkınma planlarımız hazırlanıyor. 2018 yılının sonu itibariyle yürürlükte olan 10’uncu kalkınma planımızın uygulama dönemi sona erecek. Ve 2019-2023 yıllarını kapsayan 11’inci kalkınma planımız uygulamaya konulacak. İşte biz de bugün 11’inci kalkınma planına katkılarımızı sağlamak üzere bir araya geldik. Yani masa başında Ankara’dan birkaç uzmanın oturup ülkenin tamamıyla ilgili politika geliştirmemesi, bunun yerine ülkenin kılcal damarlarına erişerek önerilerin toplanması… Bu toplantıların aslında en önemli amacı bu.”

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com