90. yılda anlamlı bağış

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Seval Berkup ve Yönetim Kurulu Üyeleri kuruluşlarının 90. yıl anısına Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.Dernek geçtiğimiz haftalarda Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi’de cihaz bağışında bulundu.

TYSD Çanakkale Şubesi kuruluşlarının 90 yıl anısına Atatürk Anıtı’na çelek sundu.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kısa bir konuşma yapan Dernek Başkanı Seval Erkup  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan bir dernek olduklarını ifade ederek günün  anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Erkup  açıklamasının devamında; “Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin kuruluşunun 90.yılı anısına onur ve gururla, Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi KBB polikliniğine ki adet odyometri ve 1adet timponometri cihazının bağışını gerçekleştirdik. Bu güzel hizmet için katkıda bulunan yardım seven dostlarımıza, hayırsever bağışçılarımıza teşekkür ederiz. “ dedi.

DERNEK NE ZAMAN KURULDU?

1928 yılında Kırklareli Milletvekili  Dr. Fuat Umay’ın başkanlığında  kurulduktan on yıl sonra, derneğin faaliyetlerini yakından takip eden Atatürk, yapılan özverili çalışmalardan da etkilenerek  “Büyük varlık ve faziletleri unutulmamış Türk kadınlarına ayağa kalkarak hürmetlerimizi göstermeliyiz. Türk kadını yoksul olamaz. Türk kadını bizatihi bir varlıktır” demiş ve derneğe “ Yardım Sevenler Derneği” adını vermiştir.

Himaye-i Etfal Kadın cemiyeti adı ile kurulan Derneğin ismi Yardım Sevenler Derneği olarak  değiştirilmiş, bugünkü ismine dönüşmüştür. 1951 yılında İç İşleri Bakanlığı izni ile19 şubatın içinde bulunduğu hafta  Yardım Sevenler Derneği haftası olarak kabul edilmiştir.

Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com