Balıkla hasret giderdik

Balık piyasasında haftalardır yüzler gülmüyordu. Tezgahlar bir ara boş bile kaldı. Balık satıcısından, alıcısına herkesin hasret olduğu yiyecekler arasına adını yazdırmıştı. Bu hafta bu tablo biraz olsun değişti. Fiyatlar pahalı olsa da çıkan balık tezgahı doldurdu. Vatandaş balık ile özlem giderdi.

Balık piyasası haftalardır durgun bir ivme gösterdi. Denizden çıkan balığın yetersiz olması fiyatlara ve tezgaha yansıdı. Hal böyle olunca fiyatlar yükseldi, alım gücü kısıtlı olan vatandaş, balıkla vedalaşmak zorunda kaldı. Dün pazarda oluşan tablo biraz olsun yüzleri güldürdü. Vatandaş balık ile uzun zaman sonra özlem giderdi. Cuma Pazarı’na kurulan balık tezgahlarında fiyatlar farklılık gösterse de, balık esnafı Oğuz Askar, “Fiyatlar yüksek olsada bu hafta tezgahta balık var” yorumlarında bulundu.

Balıkta son güncel fiyatlar ise şu şekilde oldu. Karadeniz’in incisi Hamsi 15 TL, İstavrit 15 TL, Sardalya 10 TL, Uskumru 20 TL, Kupa 15 TL, Çupra 30 TL, Levrek 30 TL, Somon 20 TL, Çinekop 15 TL. Fiyatlar tüketiciyi çok tatmin etmese de, vatandaş evine bu hafta bir iki kilo balık götürebildi.

Cuma Pazarı balık esnaflarından Oğuz Askar balıkla ilgili haftalık değerlendirmede bulundu. Askar, “Geçen haftalara göre aslında piyasada pek bir fark bulunmuyor. Hava şartlarından dolayı balık fiyatları yüksek seyir ediyor. Bu haftanın fiyatı en çok düşen balığı uskumru oldu. Uskumru geçen haftalarda 35-40 TL’den satılırken, bu hafta 20 TL’den tezgahta yer aldı. Çupra ve levrek alıcı buluyor. Tezgahlarda yer alan hamsi ve sardalyanın 5 TL etiketleri normal bir tablo değildir. Biz halkımıza o 5 TL’den satılan balıkları yedirmeyiz. Piyasanın şartları ve getirileri neticesinde fiyatlar belirlenir. Ortalama fiyatlarda bizdeki etiketlerde göründüğü gibidir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com