ŞÖYLE Bİ İÇELİM ZAYIFLAYALIM

Acayip merak ettiniz başlığımı kabul edin. Kim istemez ki? Günde 50 kere 2,5 yudum içilecek ve 10 kilo 3 günde gidecek desem. Öyle bir titizlikle saatleri kontrol ederiz ki, öyle bir titizlikle o 2,5 yudumun mililitresini kontrol ederiz ki… Aynı özeni sadece beslenmenize ve günlük fiziksel aktivitenize göstermeniz yeterli. Neyse şimdi burada konuyu baya uzatırım en iyisi gelin şu bitki çayı dosyasını küçük bir uyarı niteliğinde açalım…

Öncelikle kesinlikle öneriyorum. Günde 2-3 fincana kadar, herhangi bir sağlık sorununuz (kardiyovasküler, kalp-damar, tansiyon, nörolojik vb.) yoksa ya da hamile değilseniz içebilirsiniz. Çaylar, sindirim sistemimize yardımcı olarak zayıflama metabolizması üzerinde de katkı sağlamaktadır. Örneğin; beyaz çay kan şekerini dengeler, mate çayı kolesterolü düşürücü etki gösterir, yeşil çay içerdiği antioksidandan dolayı hücre aktivitesini artırırken kiraz sapı çayı da iyi bir ödem atıcıdır. Ancak hiçbir çay sizi mucizevi bir şekilde zayıflatmaz ya da kilo vermenizi direkt olarak sağlamaz! Hatırlatmakta fayda var; son yıllarda zayıflama çayı, hapı diye satılan ürünlerden sağlığını kaybetmekle kalmayan, canından olan bireylerimiz var… gelin şimdi de neyi ne kadar tükettiğinize biraz daha değinelim.

Danışanlarımdan ve çevremden en sık aldığım soru aktardan mı alalım marketten mi? Ben steril ortamda hazırlanmış, paketlenmiş ve tüketim tarihi belli olan ürünlerin kullanılmasından yanayım. Bu sorunun cevabı da sanıyorum paketlenmiş, güvenilir bitki çaylarını marketten ya da bu tarz ürün satışı gerçekleştiren güvenilir yerlerden alın oluyor. Peki aktarlara dönelim. İşini titizlikle yapan, insan sağlığını dikkate alan, saklama ve satış koşullarını en iyi düzeyde tutmaya çalışan aktarıma laf söyletmem! Ancak üzeri açık, ne zaman alındığı ne zamandır satışının gerçekleştiği ve ne zamana kadar daha kullanıma müsait olduğunu bilmediğiniz bir ürünü almanızı öneremem. Peki çayın içine konduğu plastik? Ben bu noktada kar zarar dengesi yapıyorum. Açıkta satılan çaydan vücuduma geçecek bir bakteri, küf mü daha olası yoksa uygun demleme yöntemleriyle hazırladığım plastik poşetteki çayım mı? Yorumu siz yapın galiba ben fikrimi açıkça belirttim.

Bitki çaylarını genelde sıcak tercih ettiğimiz için midemizi geç terk ederler ve tok tutucu özellik gösterirler. Ya da birkaç karışım çaylarda bulunan limon, tarçın, zencefil gibi maddeler de tatlı isteği gibi durumları önleyici özellik gösterir. Bu yüzden de günlük beslenme örüntünüzde, kilo verimlerinde ve kilo kontrolü durumlarında günde 2-3 fincan bitki çaylarına yer verebilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğim gibi kalp sorunu ya da tansiyonla ilgili sıkıntı yaşayan bireylerin bitki çaylarını hekim ve diyetisyen kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir ki karışım çayları kesinlikle önermiyoruz.

Yani sevgili okurum, siz siz olun sağlığınız için asla başka kapılar aramayın ve mucizelere bu konuda inanmayın! Esas mucize bedeniniz… Ona sadece yol gösterip, ihtiyacıyla eşlik etmeniz gerekmekte ve güvenilir yardımcıları dozunda vermeniz yeterli. Hadi beyaz çay yapın da içelim…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com