Troia Yılı Nasıl Başladı?

2018 yılının Troia yılı olarak ilan edilmesinden sonra kentte vatandaşlar artık bir hareket bekliyor. Etkinlik takviminin ve müzenin açılışında geç kalındığını belirten vatandaş Troia yılının sönük geçeceğinden endişeli. Konu ile ilgili kentteki Turizmcilerle görüştük. Genellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yapılan erken tatil rezervasyonları konusunda Troia Yılı’nın etkisinin olup olmadığı merak konusu oldu. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve TÜRSAB Çanakkale Körfez Başkanı Turgay Kılıç, sorularımızı yanıtladı.

Aralık, Ocak ve Şubat ayları dünya genelinde erken tatil rezervasyonlarının yapıldığı aylar olarak biliniyor. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde erken rezervasyonun avantajlarından faydalanmak isteyenler, elini çabuk tutuyor.

Çanakkale’de ilan edilen 2018 Troia Yılı ise yerli turistle beraber ağırlıklı olarak yabancı turistleri kente çekmeyi hedefliyor. Troia Yılı ile Çanakkale’nin dünyada bilinirliğini arttırmak için çalışmalar yapılıyor. Peki bu durum erken rezervasyonlara nasıl yansıdı ? Troia Yılı nasıl başladı?
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkan Armağan Aydeğer ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB Çanakkale Körfez Başkanı Turgay Kılıç konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayarak gazetemize konuştu.

“Satın Alma Süreci Hep Bir Sonraki Yılı Hedefler”

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, yüzde 50 gibi bir orana ulaşıldığını belirterek şöyle konuştu:  “Ocak ayı geldi. Hemen 2018’de bir sürü insanın geliyor olduğunu ölçmeye çalışmak bence doğru değil. 2018 bir yatırım yılıdır. Çanakkale için Troia Yılı çok farklı bir enerji, güçlü bir farkındalık ve yatırım olanakları sağlayacağını düşünüyoruz. 2018’in sonrasında da bölgemizin dünyada herkes tarafından gidilmek istenen bir yer olmasında katkısı olacağını düşünüyoruz. Yani bütüne baktığınızda geleceğe dönük bir yatırım yapılmaktadır. Faydası olmaması söz konusu değildir. Geçmişe oranla şu anki veriler olumlu gitmektedir. 2017’de olumluya dönen algı, 2018’de daha güçlenip 2019’da da daha reel sonuçlara vesile olacaktır. Neticede bir artıştan bahsediyoruz. Satın alma süreci hep bir sonraki yılı hedefler. Sonuç olarak söylemek gerekirse 2018 yılında genel turizm noktasında iyimser bir beklenti hâkimdir. Bu durum ön rezervasyonlara da yansımış durumdadır. İngiltere’de örnek vermek gerekirse şu an 2017’ye dönük 2018’e gelen ön rezervasyonlar yaklaşık yüzde 40-yüzde 50 üzerinde görünüyor.”

“Çin’deki Türk Yılı Önemli Bir Fırsat”

Aydeğer, birçok ülkede tanıtım çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek sözlerine şöyle devam ettiğini ve daha fazla insana ulaşmanın hedeflendiğini aktararak şöyle konuştu: “Bölgedeki alt ve üst yatırımların gerçekleştirilmesi ve dünya yatırımına kazandırılması. Dünyada yaklaşık100’ü aşkın ülkede yapılan tanıtım çalışmaları. Yapılacak olan etkinliklerle uluslararası mecrada farkındalık yaratılması.Bir heyecan üretilmesi. Şu ana kadar katıldığımız fuarlarda Çanakkale tanınır hale gelmiştir. Şu an Türkiye’nin birçok turistik noktasında Troia Yılı ile ilgili konuşulmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları burada yapılan çalışmaları takdirle takip etmektedir. Aynı şekilde dünyanın birçok noktasında birçok kültür müşavirliklerimiz, kültür elçilerimiz, başkonsolosluklarımız, Troia Yılı ile ilgili birçok toplantılar ve seminerler düzenlenmektedir. Örnek vermek gerekirse; Hollanda-Amsterdam, Yunanistan-Atina, Hırvatistan, Amerika, Almanya-Berlin tüm bunlar planlanan ya da gerçekleşen etkinlikler arasında. Önümüzdeki hafta Sofya’da olacağız. Bir sonraki hafta Almanya sonra Romanya daha sonra Ukrayna. Çanakkale’mizi gezen 7 tane Ukraynalı basın mensubu var şu anda. 1 ay önce Moskova’dan bir uluslararası basın grubu ülkemizi ziyaret etmişti. Birçok uluslararası yayın grubuyla iletişim içinde çalışılmaktadır. Çin’de Türk Yılı, dolayısıyla orada da bir pozitif algı yönetimi için mecra fırsat üretmektedir.”

“Martta Artış Yaşanacak”

TÜRSAB Çanakkale Körfez Başkanı Turgay Kılıç, “Mart ayı itibariyle Çanakkale’de ciddi bir artış yaşanacak.” diyerek şöyle konuştu: “Özellikle otel rezervasyonlarının artacağını ve ciddi taleplerin olduğunu görüyoruz. Amacımız gelecek misafirleri mutlu etmek hem de para kazanmak, esnaflarımızın kazanması. Bu noktada bilinçli şekilde hazırız. Rezervasyonların mart ayında daha da artmasını bekliyoruz. 2017 Ocak-Şubatıyla 2018’i karşılaştırmak aslında çok doğru değil. Özellikle mart ayına bakmak gerekir. Şu andaki taleplere bakıldığında 2017’den daha üstlerde yer aldığımızı göstergelere gösteriyor.”

“Amaç, Çanakkale’yi Hak Ettiği Yere Getirmek”

Kılıç, Troia Yılı’nın kente katkısının büyük olacağını ifade ederek; “2018 Troia Yılı ilan edilmesi Çanakkale’nin bilinirliğinin artması demek. Bu noktada turizmciler olarak bizler de çalışıyoruz. Fuarlarda Çanakkale’mizi tanıtmaya çalışıyoruz. İstanbul ve İzmir’deki fuarlara katılım sağladık. Önümüzdeki günlerde Katar’da da bir fuara katılacağız, valilik nezdinde seyahat acenteci arkadaşlarımızla. Amacımız Çanakkale’deki turizmi hak ettiği yerlere getirmek. Çanakkale tarihi açıdan çok önemli bir il. Biz 2018 yılında Çanakkale’de daha çok hem yerli misafirleri ağırlamak ve yurt dışından misafirleri Çanakkale’den getirip burayı daha da çok tanıtmak istiyoruz. Bununla ilgili STK’ların ciddi bir çalışması var. 2018’de valilik, bakanlık ve STK’lar iş birliği içinde bu yıl çalışacak. Yaklaşık 90 projeyi bakanlığa sunduk. Her ay 3-5 büyük organizasyon Çanakkale’de olsun istiyoruz.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com