Sevgililer Günü Gelir Ellere, Sevgi Verir Dillere

Sevgililer Günü gelir ellere, sevgi verir dillere, ver elini öpeyim, elim değsin eline…

Tarihin en istikrarlı ve en çok katılımı ile kutlanan günü olan Sevgililer Günü dün bir çok insanın içini sızlattı. Hediye alma telaşına giren delikanlılarımız ve güzel kadınlarımız telaştan ne hediye alacaklarını şaşırdılar. Uzun süreli evlilikleri bulunan çınarlarımız ise bu günü eşlerinin gözlerinin içine baka baka kutladılar.

Mandalinanın, patatesin ve Brüksel lahanasının tarihi ne kadar ansiklopedik bir bilgi içeriyorsa Sevgililer Günü’nde bir tarihini bulunuyor. Tarih 3.yy’da Aziz Valentine’in gizlice kıydığı nikâhlara dayanıyor. M.S. 3.yy’da Roma İmparatoru Claudius, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikâhlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanır. Kökeni Roma’ya dayanan bu adetin ülkelere göre isimleri değişiklik göstermektedir. Bazı toplumlarda bugün “Aziz Valentine Günü” olarak ta anılır. O zaman Valentine Günü’müz kutlu olsun ey ahali…

Memleketimizde Cadılar Bayramı da, yılbaşı da, Sevgililer Günü de hunharca ve sert biçimde kutlanıyor. Sevgililer Günü’nde sevgilisi olmayanlar kandil ve mum ışığında akşamını geçirirken, sevgilisi olanlar kendilerini şanslı sayıyorlar. Böyle bir günde memleketimden aşk manzaraları yüzleri güldürmeye devam ediyor. Sevmenin ve sevilmenin yaşının olmadığını dün bizlere Ahmet Amca gösterdi. Trabzon’un Tonya ilçesinde oturan Ahmet Baki 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 10 çocuk annesi eşi Raziye Baki’ye kendi elleriyle süslediği buzağıyı hediye etti. Hediye Raziye teyzeyi ne kadar heyecanlandırdı bilinmez ama aşk bu iki kişiliktir. Biz sadece oluşan mutluluk tablosunun tozunu alırız.

Biz Sevgililer Günü’nü kutlayabilen aşkı gözlerinden okunan bir milletiz. Bir de bu günü kutlayamayan ülkeler mevcut. Mesela sevgililer günü Endonezya’da bazı bölgelerde kutlanmıyor. Sebep cinselliği teşvik ettiği gerekçesi. Bir garip yasaklarda Malezya’da uygulanıyor. Malezya’da Sevgililer Günü’nde poster, emoji, aşırıya kaçan kokuların kullanılması yasaklanmış. Pakistan’da da sevgililer günü kutlamaları yapılmıyor. Pakistanlılar Müslüman kültüre aykırı olduğu gerekçesi ile bu günü kutlamaya değer görmemişler. Bu zorlu süreçte Endonezya, Malezya ve Pakistan’ın yanlarında olduklarını belirterek bu günü birlikte aşabileceğimiz mesajını iletiyorum.

Bir diğer dram ise internette yaşanıyor. Ahalimiz sevgisini ve aşkını ifade edebilmek için internette bugün Sevgililer Günü sözlerinin neredeyse tamamını hafızasına aldı. Onlardan birisi de, “Sevgililer Günü gelir ellere, sevgi verir dillere, ver elini öpeyim, elin değsin elime” oldu.

Sevginin ve gününün esnafımıza can vermesi dileği ile ekonomik krizi aşkla aşacağımıza inancım tam. Ne yaparsak yapalım, aşk ile yapalım…

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com