Osteoporoz’a Dikkat

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu basın bildirisinin konusu Osteoporoz oldu. “Osteoporoz nedir? Korunmanın yöntemleri nelerdir? Teşhis nasıl konur ve tedavisi nasıl yapılır?” sorularına Sağlık Müdürlüğü cevabı verdi.

Dünyada yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı olan osteoporoz, özellikle menopozdan sonra kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde, çocuklarda, ileri yaşta ise her iki cinste de görülür. Osteoporoz’u öneli kolan nedir? Osteoporoz sık görülen bir kemik hastalığıdır. Uzayan yaşam süresine bağlı olarak dünya nüfusunun yaşlanması, osteoporoz ve osteoporoza bağlı kırıkların görülme sıklığında önemli artışa neden olmuştur. Günümüzde önemli bir ekonomik ve sosyal bir problem haline gelmiştir. Önlenebilir, tedavi edilebilir, bir hastalık olmasına rağmen osteoporozlu veya düşük kemik yoğunluğu hastaların yaklaşık yarısının bunun farkında olmadığı tespit edildi. 50 yaşın üzerinde her 3 kadından birinde ve 50 yaş üzerinde her 5 erkekten birinde görülür. Kemik erimesi veya travma sonucu kalça kırığı olanların yaklaşık yüzde 20’si ilk 1 yıl içinde ölmektedir. Yüzde 30’dan fazlası sakat kalmaktadır.

Dünyada kalça kırığı; 1990’lı yıllarda 1.7 milyonken, 2050 yılında 6.3 milyona ulaşması beklenmektedir.

Osteoporoz tanısı nasıl konur? Hastalık, kırık olmadan önce kemik mineral yoğunluğu ölçülerek tanılanır. Osteoporozun tanısı (DEXA) yöntemi kullanılarak korunmaktadır. DEXA dünyada en yaygın olarak kullanılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da osteoporoz tanısında altın standart olarak önerilen tekniktir. Ölçümler omurga, kalça, tüm vücut ve önkoldan yapılabilmektedir.

Risk faktörü olan kişiler; Yaş ilerledikçe osteoporoz riski artmaktadır. Özellikle kadınlarda 65 yaş üzerinde ve erkeklerde 70 yaş üzeri risk faktörü taşır. 40 yaştan sonra travma olmaksızın veya çok ufak travma ile geçirilmiş kırık öyküsü olanlar. Kadınlarda düşük östrojen, erkeklerde düşük testosteron düzeyi. Kadın ve erkeklerde düşük vücut ağırlığı. Sigara içiyor olmak veya geçmişte sigara içme öyküsü olanlar.

Çocuklar ve ergenlerin kemik gelişimi açısından uymaları gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir; Yeterli kalsiyum alımı, güneş ışığından yararlanma, yeterli protein alımı, düzenli fiziksel aktiviteye katılım, sigara ve alkolden uzak durma, düşmeler ve ev kazalarına karşı koruyucu önlemler.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com