Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bütün gün vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımızın sağlığı için ayakkabı seçiminde dikkatli olunmalı. Peki, ama nasıl?

Sabah kalktığımız andan, gece uykuya geçene kadar olan tüm o süre boyunca vücudumuzun ağırlığı ayaklarımızın üzerinde. Peki, biz onlara hak ettikleri ilgiyi gösteriyor muyuz? Ayakkabı alırken daha dikkatli olmak için neler yapmalıyız?

Bugünkü yazımızda sizin için ayakkabı seçimi ile ilgili bilgileri derledik.

Uzmanlar, topuk yüksekliği 3-4 santim olan, yeterince geniş olan ayakkabılar seçmenin, ayak deformitelerinin önüne geçmekte büyük rolü olduğunu söylüyor. Topuk yükseldikçe, ağırlık daha fazla ayak tarafından taşınıyor bu da ayak sağlığına zarar veriyor.

BABET MASUM DEĞİL

Fazla yüksek topuklu olmadıkları gerekçesiyle kadınların daha çok tercih etmeye başladıkları babetlerin de ayak sağlığına olumsuz etkileri var. Uzmanlar, babet ayakkabıların ayağa binen yük dağılımında en az yüksek topukluların aksine yükü topuğa kaydırarak burada yüklenmeye neden olduğunu belirtiyor. Bu tür ayakkabıların neden olduğu bir başka olumsuzluk ise ayağı yanlardan iyi kavrayamadıkları için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda aşırı yüklenmeye ve dolayısıyla ağrıya neden olmaları.

YÜKSEK TOPUK, BELE DE ZARAR VERİYOR

Yüksek topuklu ayakkabılar ayağa binen yükü, ayak topuğundan öne doğru kaydırdıkları için ayağın ön bölümünün aşırı stres altında kalmasına neden oluyor. Bu tür ayakkabılar aynı zamanda diz, kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya neden olarak diz kalça ve özellikle bel ağrılarına neden oluyor. Düşme riskini de arttıran yüksek topuklu ayakkabılar, özellikle ayak bileği çevresindeki bağlarda yaralanmalara neden olabiliyor.

BİLEĞİ KAVRAYAN MODELLER SEÇİN

Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabıları tercih edebilirsiniz ancak sürekli bu tarz ayakkabı kullanmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü ayak bileği kaslarında zayıflamaya neden olabiliyor. Ayakkabı seçerken kolayca deforme olmayan, topuk arka kısmı ayağa arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden elde edilmiş modeller tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeli?

Ayakkabı ölçüsünü en uzun parmağa göre seçin

Ayakkabı alırken eni geniş, dar kalıp ayakkabı ya da yarım numara seçeneklerini sorun.

Normalden küçük ayakkabılar ayağınızı sıkar büyükler ise düşmenize neden olabilir.

Yeni aldığınız ayakkabıları ayağınıza zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresi aşama aşara artırın. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağınıza daha iyi uyum sağlayacaktır.

Ayak ölçünüzün yaşla beraber arttığını unutmayın.

Her iki ayak ölçünüzün birebir aynı olamayacağı ihtimalini düşünün

Ayaklarınızın günün sonuna doğru şiştiğini unutmayın.

Eni geniş veya dar kalıp ayakkabı ve yarım numara seçeneklerini sorun.

Ayakkabının parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olması gerektiğini unutmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com