NE DURUYORSUN, HELVA YAPSANA!

Yine bir grup heyet bir ülkeye gidip Troia Yılı tanıtımı için fuar açacakmış. Belki de ben biraz cahilimdir, bilmiyor olabilirim ancak bu fuarlarda tanıtım stantları kurma etkinliğinin 2017 yılı içerisinde yapılması daha akılcı ve karlı değil miydi?

Biz düğün bile yapacak olduğumuzda bir ay önceden davetiyeleri dağıtan bir milletiz. Kulislerini zaten nişandı sözdü derken bir yıl önceden hazırlıyoruz.  Önümüzdeki yaza kimin sünnetine, mevlidine çeyrek takacağımı ben şimdiden biliyorum zaten!

2018’in ilk çeyreğinin ortasına geldik hala tanıtım standı kurmaya gidiyoruz. Hayır, elimizde dolu değil. Kartları açıyorsunuz ama hangi etkinlik, hangi festival, hangi programa davet edeceksiniz turisti? Alışveriş merkezlerinde  beş dakikada açıp, üç  dakikada gezdiğimiz sergilere mi?

Yok, Troia’yı tanıtıyoruz deseniz daha vahim! Onu bir bilmeyen biz varız dünyada! 2017 yılı içerisinde etkinlik takviminin belli olması ve tüm tanıtımların tamamlanmış olması gerekmiyor muydu? Kordon, Yalı Hanı, Madam Keti Evi, Çimenlik Kalesi gibi lokasyonlarda faaliyetler olması gerekmiyor muydu?

İş yapmış olmak için iş yapıyoruz sanırım. Yanlış düşünüyorsam da birisi çıksın; “Bizim bu işten bir kazancımız yok, şunları şunları yapacağız.” desin basına ve kamuoyuna. Siyasiler bir taraftan kıyı şeridi düzenlemeye çalışıyor, birileri birbirinin üstüne basma derdinde, birileri öylece koltukta oturuyor, birileri fuar fuar stant kuruyor, sonuç, yok!

Başka bir şeyden de bahsedeyim.

Asıl adı Muhiddin Piri olan Piri Reis, 1465 yılında Gelibolu’da doğmuş. Osmanlı denizcilerinden Gelibolulu Kemal Reis‘in yeğenidir. Amcasının onun hayatında önemli bir yeri vardır. Denize de ilk amcası ile birlikte açılmış. UNESCO Paris Genel Merkezi’nde, geçtiğimiz sene Ekim ayında Uluslararası Danışma Komitesi Toplantısı yapıldı ve birçok eserle birlikte Piri Reis Haritası Dünya Belleği kütüğüne kaydedildi.

Bizde de var bir Piri Reis Müzesi de! Var yani, müze var! Daha ne söyleyeyim bilemiyorum.

Hani Mahmut Tuncer’in bir türküsü vardı:

Bakkal amca bakkal amca (Ne var)

Yağıyi var mı (Var var)

Uniyi var mı (Var var)

Şekeri var mı (Var var)

Ne duruyorsun (Ne yapayım)

Helva yapsana helva yapsana

Helva yapsana vay vay helva yapsana

Şoför amca şoför amca (Ne var)

Arabay var mı (Var var)

Benziniy var mı (Var var)

Yolcular var mı (Var var)

Ne duruyorsun (Ne yapayım)

Gasa bassana gaz bassana

Gaza bassana vay vay gaza bassana….

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com