Merhaba

‘Cennet’ ülkemizde ve dünyada geçtiğimiz haftada neler olmuş, kısa kısa aktarmaya çalışacağım. Gazeteci dostların başlık oyunlarına biz de katılalım,

haftanın ilk iş gününe gülümseyerek başlayalım.

“Yumuşak Robot” geliştirildi!  (Sabah Gazetesi)

– Haydaaa! Dediğinizi duyar gibiyim. Yok yok durum farklı. Bu yumuşaklar farklı.

 

Bilkent Üniversitesinden araştırmacılar, ahtapot, salyangoz, fare gibi hayvanların esneyebilir vücut özelliklerinden esinlenerek yeni nesil yumuşak yapılı robotlar geliştirmeye başlamış. Arama kurtarma, dar alandan geçme, engelleri aşma gibi görevlerde kullanılacakmış yumuşak robotlar.

 

Kazaya Karışan İnek Gözaltında! (Vatan Gazetesi)

Yahu o kadar ileri gittik mi?dedim kendi kendime… Meğerse öyle değilmiş.

 

Erzurum’da bir otomobilin çarptığı inek, tedavi edildikten sonra 18 aydır gözaltında tutuluyor. İneğe çarpan otomobil sahibinin davacı olması nedeniyle savcılık talimatıyla inek yediemine alınmış. Sahibi bulunamıyor. Erzurum Barosu’ndan Av. Merve Kars, durumun ilginç olduğunu çünkü davacı kadar ineğin de hayvan hakları kapsamında mağdur olduğu belirtiyor. Ancak hukukta eşya olarak gözüken hayvanlara dava açılamıyormuş. Bu nedenle inek hazineye devredilecekmiş.

 

Şarapçıları da Dinleyelim! (Yeniçağ Gazetesi)

– En nihayet sokaktaki şarapçılara sahip çıkan birileri varmış, dertlerini dinleyip mesela neden sokağa düşmüşler öğrenip gerekeni yaparlar diye düşünürken… İşin aslı öyle değilmiş. Şarap üreticileri kastediliyormuş.

Anlayacağınız sokaktaki şarapçıya yine bakan eden yok…

 

Bağcılık ve üzüm üreticilerinin sorunlarını araştıran meclis komisyonunun başkanı AKP İzmir Milletvekili Necip Kalkan, üreticileri dinlemiş; Türkiye’nin kuru üzüm ihracatı 400-500 Milyon Dolar iken, Fransa’nın 10 Milyar Dolarmış. Biz diyor üzümü kurutup satarken, İtalya, İspanya şaraplık üzüm ihraç ediyor, yüksek katma değer elde ediyorlar diyor ve ekliyor: “Bence anahtar, yaş üzümün yanında şaraplık üzümü de üretmenin ve onu ihraç etmenin artık zamanı gelmiştir.”

 

Altınla yarışan kuru bamyanın kilosu 150 TL (haberler.com)

– Vatandaş gramla alıyormuş. 100 gr= 15 TL. Bir tencere yemek çıkıyormuş. Etli yapsan, maliyet daha da artar. Ayrıca sofrada kime yeter? Çocuk ikinci tabağı istese evin anası ne yapacağını şaşırmaz mı? Ama bamya çok faydalıymış, bağırsakları çalıştırıyormuş. Müshil içerim ucuza gelir Abi…

 

“İnşallah Suriyeli çıkarım da her şey bedava olur.”

“Ülkücü arkadaşım rum çıktı, şimdi de rum türkü’yüm diyo.”
– Alıntıları cezmikalorifer.comdan yaptım. Efendim, geçtiğimiz hafta e-devlet portalının alt ve üst soyağacını gösteren yeni hizmetinde patlama yaşandı. Herkes ailesinin köklerini öğrenmeye koştu. Kısa sürede yüz binler siteye hücum etti. Toplamda 5 Milyon kişi olduğu söyleniyor. Portal kilitlendi. Açıklama yapıldı: Soyağacı hizmetinde bundan sonra kota uygulanacak. Olacağı oydu. Adamlar bir hizmet yapmış, tutup şeytmenin alemi yok.

Bu arada sosyal medyanın orantısız zekalı yazarları boş durur mu, patlatıvermişler esprileri…

 

İngilizlerin Atası Siyah Tenli Çıktı! (bbc.com/turkce)

– Soy derken… Zamanında eziyet eder misin Afrikalılara… Allahın sopası yok.

İngiltere’de 1903 yılında bulunan bir iskelete DNA testi yapmışlar. 20 yaşındaki bu kişi 9 Bin yıllık. Ten renginin koyudan siyaha gittiğini, mavi gözlü olduğunu, bukleli saçlı ve geniş elmacık kemiklerine sahip olduğunu saptamışlar. Uzmanlar, güneş ışığının az olduğu yerlerde daha fazla D vitaminini emebilmek için insan vücutlarının beyazlaştığını düşünüyor. –

– Garibim Michael Jackson’u hatırladım. Beyazlaşmak için servet harcamıştı.

 

Şimdilik bu kadar, çünkü yerim dar.

Görüşmek umuduyla, hoşça kalın, neşeli kalın.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com