Acil ACİL Lazım!

Çanakkale’de ulaşım, otopark, trafik ve acile ulaşım sorunu, vatandaşın son günlerde en çok dert yandığı sorunlar arasında liste başında yer alıyor. Vatandaşlar, Devlet Hastanesi’nin taşınmasından sonra ACİL’in kente uzak bir noktada konumlanması hakkındaki görüşlerini gazetemiz ile paylaşarak; kent merkezinde bir ACİL olması gerekliliğini vurguladılar.

Gündem Gazetesi olarak yapmış olduğumuz sokak röportajları sayesinde halkın nabzını an be an tutar hale geldik. Kentte vatandaşlar bazı konularda ciddi sorunlar yaşıyorlar. En çok sorun yaşanan konular sıralandığında ulaşım ve sağlık liste başında yer alıyor. Otopark sorunu, ulaşım zamları, su fiyatlarının  pahalı olması ve acil’in şehrin dışında kalması kentliye pes dedirtti. Mehmet Akif Ersoy hastanesinin açılmasından sonra kentte hastane ile ilgili bir çok konu yazıldı, çizildi. Acil hiç bu kadar sorun haline gelmemişti. İlçeden gelen vatandaşlar ve kent merkezinde yaşayan kentliler olumsuz kazalarda acile ulaşmakta zorluk yaşıyorlar. Hayati tehlike bulunan konularda zaten acile baş vurduklarını belirten vatandaşlar; “Acil kentin dışında kaldı, bu konuda bizi oldukça rahatsız ediyor” yorumlarında bulundu.

Pakize Demir
“Geceleyin çok zor oluyor. Bende şeker, tansiyon var. Sık sık acile gidiyorum. Haftada bir acildeyim. Emekliyiz zaten. Taksi ile gitmek 80-90 lira. E gece tarifesi var. Haftada bir gün 100 lira. Eve gidince sağlığıma kavuştuğuma dua etmiyorum da param gitti diye üzülüyorum bir de. Eşim emekli, onun maaşından gitti diye üzülüyorum bir de. Gündüzleri bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yalnız gece öyle olmuyor. Ne zaman rahatsızlanacağımız belli değil ki, otobüs saatine göre nasıl olsun.”

Okay İraç
“Yaşlılar gelip burada rezil oluyorlar. Oraya gitmek onlar için çok zor oluyor. Burada olsa daha iyi olur. Vatandaşlar için büyük kolaylık olur.İnsanlar bu şekilde mağduriyet yaşıyor.”

İsmail Aykut
“2 hastane de güzel. Acil burada olsa çok iyi olur. Burası merkezi. Oraya gitmek çok büyük sorun. Biz ilçeden geliyoruz. İnsanların oraya gitmeleri çok zor. Nispeten halk için burası iyi. Acil bir şey olduğunda o tarafa gitmek çok zor. Burası herkesin ulaşabileceği bir yer. Burada bu kadar aile varken oraya gitmek olmuyor.”

Ümmü Aykut
“Bayramiç’ten Evciler’den geliyoruz. İlçe otobüslerinden indikten sonra buraya ulaşımımız bile zor. Acil durumlarda diğer hastaneye gitmek çok zor oldu. Burası merkezi bir alan. Hastanenin merkezi bir yerde olması halk için büyük kolaylık demek.”

Habip Koçoğlu
“Hastane çok uzağa taşındı. Acil büyük sorun. Acile gideceğim gidemiyorum. Ulaşım sorunu da yaşıyoruz. Burada merkezde en azından bir acil olsa çok daha rahat edeceğiz.”

Adnan Yalçın
“Acilin burada olması vatandaşa fayda sağlar. Aşı gibi durumlar için zaten acile ihtiyaç duyulmuyor. Mahalle aralarında poliklinikler var. Çok acil durumlar için merkez faydalıydı. Ambulansın geliş süresi için de fark ediyor. Adam zaten 40-50 lira yevmiye alıyor. Bir gece hasta olsa 80-90 lira taksi parası ödüyor.”

Fatih Övüç

“Acilin burada olması kesinlikle önemli. Yaklaşık bir ay önce eşim kaza geçirdi. Ambulansı bekleyip hastaneye gidene kadar uzun bir süre geçti. En azından burada olsaydı.Burada olsa 5-10 dakikada daha çok müdahale gerçekleşebilirdi. Düşünsenize kazada kafasını çarptı ve kırık vardı. Saniyeler oynuyor. Böyle bir gecikmede olayların sonuçları kötü olabilirdi.”
Ayşe Bora
“Acilin uzakta olmasıyla çok zorluk yaşanıyor. Özellikle yaşlılar için kötü oldu. Ulaşım da maliyetli oluyor. Merkeze taşınsa çok daha rahat olur. Özellikle yaşlıları düşünüyorum. Merkezde bir acil olmalı.”

Yıldız Sağlam – Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com