Vatandaş hizmet bekliyor

Uzun süredir açılmayı bekleyen Gençlik Merkezi ve ne olacağı henüz belli olmayan Kredi Yurtlar Kurumuna ait eski erkek yurdu binası, vatandaşların kafasında soru işaretleri uyandırmaya başlamıştı. Hava alanı civarında yapımı uzun yıllar süren Çanakkale Gençlik Merkezi’nin Mart ayı içerisinde açılış yapması bekleniyor. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumuna ait eski erkek yurdu binası, Belediye Meclisi tarafından onaylanan Kıyı Şeridi Düzenlemesi kapsamına alındı. Üniversite öğrencilerine hizmet veren ve yıllardır atlara terk edilen yurdun, düzenlemenin ardından ne olarak hizmet vereceği merak konusu oldu. Vatandaş, “Yapımı bitmiş binalar açılmıyor, hazır binalar kullanılmıyor.” dedi.

Çanakkale Gençlik Merkezi hafta içi ve hafta sonu hem kentin çocuk ve gençlerine hizmet veriyor hem de göçmenlerin çocuklarına etkinlik imkânı sağlıyor. İki farklı projeye ev sahipliği yapan merkez alan itibari ile yeterli hizmeti veremiyor. Yeni Gençlik Merkezi açılmayı bekliyor. Kredi Yurtlar Kurumuna ait erkek yurdu yıllardır âtıl halde bekletiliyor. Devletin kurumlarının boş beklemesi küçük alanlarda büyük işler yapmanın önünde kocaman bir engel olarak zaman ve emek kaybettiriyor.

Çanakkale Gençlik Merkezi, hem ‘Geleceğe Bir Işık da bizden’ hem de ‘Geleceğime Bir Umut’ projelerine ev sahipliği yapmaya çalışıyor. 90 gönüllü sınıf öğretmeni ekonomik açıdan zor durumda olan ailelerin çocuklarına etüt ve etkinlik imkânı sağlarken, mülteci ailelerin çocuklarına da sosyal hayata uyum sağlamaları için eğitimler veriliyor. Ancak Gençlik Merkezi olarak kullanılan mevcut bina birçok faydalı sosyal ve sportif etkinliğe imza atmak için yetersiz kalıyor. Uzun süredir açılması beklenen Hava alanı civarına yakın yeni Gençlik Merkezi’nin ne zaman açılacağı konusunda yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi. Geçtiğimiz ay İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede Mobilya ihtiyaçlarının karşılanması için beklendiği dile getirilmişti. Binanın şu anki halinde tavanının aşırı yağmurlarda aktığı da iddialar arasında yer alırken, mobilya ihtiyaçlarının karşılandığı öğrenildi.Merkez’in 18 Mart Törenleri için kente gelmesi söz konusu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması bekleniyor.

Kredi Yurtlar Kurumuna ait, Atatürk Caddesi üzerinde deniz kenarında yer alan atıl erkek yurdu yıllardır atlara terk edilmiş durumda. Bina ile ilgili önceki aylarda yapılan görüşmelerde proje hazırlığı içerisinde olduğu bilgisi edinilmişti. Belediye Meclisi tarafından onaylanan Kıyı Şeridi Düzenlemesi kapsamında olan ve atıl halde yıllardır projelendirmeyi bekleyen olan yurdun önümüzdeki süreçte ne olarak hizmet vereceği merak konusu oldu.

Çocukları ve gençleri uygun olmayan binalarda faaliyete zorlayan nedenler konusunda kafası karışık olan vatandaşlar binaların neden beklediğini de sorsa da bir süre daha beklenilecek gibi duruyor.

Yetkili kurum müdürlerinden net bilgilerin alınmaması da dikkat çekiyor.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com