“Süt veriminde ortalamanın üstündeyiz”

Çanakkale’nin Biga İlçesinde; “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor”, “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” ve Onuncu Yıl Kalkınma planı Süt Hijyeni Eğitimi Projeleri” kapsamında düzenlenen kursların, sertifika dağıtım töreni yapıldı.

Projeler kapsamındaki kurslar Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale İşkur İl Müdürlüğü, Biga Ziraat Odası Başkanlığı ile Biga Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlendi.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen sertifika törenine; AK Parti Çanakkale Millet Vekili Ayhan Gider, Biga Kaymakamı Mustafa Can, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vasfi Karaca, Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Darcan, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ali Hikmet Cevher, İŞKUR İlçe Müdürü Yasin Sezgin, Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, İl Genel Meclis üyeleri, Şube Müdürleri, Oda başkanları ve çok sayıda kursiyerler katıldı.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider yaptığı konuşmada; Kurslar Türkiye’nin her yerinde açılıyor. Günlük 350 ton süt üretimi olan bir ilçede süt sığırcılığı kursunun açılmasının farklı bir anlamı, değeri oluyor. Büyükbaş hayvancılıkta Hayvan başına ortalama süt verimi ülkemizde 15-16 kg. iken, Biga da 25 kg dır. Ortalamanın çok üstlerine gelmiş ilçenin süt verimini biraz daha üstlere taşınma çabası hepimizi gururlandırıyor. Mutlu ediyor. Tarım teşkilatı, kurulduğu günden bu yana, hep eğitim faaliyetlerine önem vermiştir, üretimin artmasının eğitimden geçeceğini düşünmüştür. Biz üretirsek, kazanırsak güçlü oluruz. Güçlü olmamız demek devletimizin güçlü olası demektir. Kısacası üretiyorsak varız. Üretmiyorsak yokuz. Her konuda söz sahibi olmamız için üretmemiz gerekiyor. Bu anlamda bu üretimdeki kadınlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından kurslara katılıp başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi. Program yapılan ikramların ardından son buldu.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com