Demir eksikliğini hafife alma!

Ülkemizde daha çok kadınlarda ortaya çıkan demir eksikliği, vücut içerisinde yeteri miktarda demir minerali olmadığında ortaya çıkar. Bu eksik demir minerali de anormal derecede düşük kırmızı kan hücrelerine yol açar. Bunun bir numaralı sebebi ise hemoglobinin yani vücuda oksijen taşınmasını sağlayan bu proteinin oluşumunda demirin büyük rol oynamasıdır.

Vücudunuzda yeterli sayıda hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız yeterince oksijen alamaz ve etkili bir şekilde çalışamaz. Bu da anemi adı verilen bir duruma yol açar. Demir eksikliğine sebep olan pek çok olgu bulunur. Bunlardan en yaygın olanları şu şekilde sıralanabilir; vücudun yeteri miktarda mineral almasını engelleyen diyet türler, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, gebelikte artan demir ihtiyacı,çeşitli nedenlere bağlı kan kayıpları veya iç kanama, kafeinli içeceklerin fazla tüketimi, ağrı kesici türünde ilaçların fazla tüketimi.

Demir Eksikliğinin Belirtileri:

1- Kuru ve Hasar Görmüş Ciltler

Kuru ve hasarlı deri demir eksikliği bulguları arasında olabilir. Çünkü demir eksikliğiniz olduğunda vücut, sınırlı oksijeni organlar ve diğer vücut dokuları gibi daha önemli işlevlere yönlendirir. Deri ve saç oksijenden yoksun bırakıldığında ise kuru ve zayıf hale gelebilir. Daha ciddi demir eksikliği vakaları sonucunda bu semptomlarla karşılaşılabilir. Bazı saçların günlük yıkama ve fırçalama sırasında dökülmesi tamamen normaldir, ancak bu dökülme normalden çok daha fazla ise demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

2- Sebepsiz Yorgunluk Hissi

Demir eksikliğinin en yaygın semptomlarından biri sebepsiz yere hissedilen yorgunluktur. Demir eksikliğine sahip kişilerin yarısından fazlası bu durumdan şikayetçidir. Vücudunuzda yeterli sayıda hemoglobin bulunmadığı zaman, dokularınıza ve kaslarınıza daha az oksijen ulaşır ve onları enerjiden mahrum eder. Buna ek olarak, vücudunuza daha fazla kan taşımak için kalbinizin daha fazla çalışması gerekir. Bununla birlikte, demir eksikliği olan birçok insan, zayıflık, huysuzluk hissi, konsantre olma zorluğu veya işyerinde zayıf üretkenlik gibi düşük enerjiyle karşılaşır.

3- Ciltte Soluk Görünüm

Soluk bir cilt ve alt göz kapaklarının iç kısmının soluk renkte olması demir eksikliğinin diğer ortak işaretleridir. Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin kana kırmızı renk verir, bu nedenle demir eksikliği kanı daha az kırmızı yapar. Demir eksikliği olan kişilerde bu solukluk vücudun her yerinde görülebilir. Yüz, göz altı, diş etleri, dudaklar ve hatta tırnaklarda bile fark edilebilir. Bu durum genellikle doktorların demir eksikliğinin bir işareti olarak arayacakları ilk şeylerden biridir. Ancak bunun farklı sebepleri de bulunabilir. Bu sebeple hastanın demir eksikliği kan testi ile teyit edilmelidir.

4- Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

Demir eksikliği baş ağrılarına neden olabilir. Ancak bu semptom diğerlerinden daha az görülür ve çoğunlukla baş dönmesi ile birlikte gerçekleşir. Demir eksikliğinde, kırmızı kan hücrelerindeki düşük seviyedeki hemoglobin, beyne yeterli oksijeni ulaştıramayabilir. Sonuç olarak, beyindeki kan damarları şişebilir, bu da baskıya ve baş ağrısına neden olabilir.

5- Nefes Darlığı

Hemoglobin, alyuvarlarınızın vücuda oksijen taşınmasını sağlar. Demir eksikliği sırasında vücudunuzdaki hemoglobin miktarı düşük olduğundan oksijen seviyeleri de düşük olacaktır. Bu, kaslarınızın yürüme gibi normal aktiviteleri yapmak için yeterli miktarda oksijen alamayacağı anlamına gelir. Eğer siz de yürümek, merdiven çıkmak veya çalışmak gibi gündelik işlerinizi yaparken nefes darlığı yaşıyorsanız bu durumdan demir eksikliği sorumlu olabilir.

6- Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen gözle görülür kalp atışları, demir eksikliği anemisinin başka bir belirtisi olabilir. Hemoglobin, alyuvar hücrelerinde vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olan bir protein türüdür. Demir eksikliğinde düşük seviyedeki hemoglobin, kalbin oksijen taşımak için fazla çalışması gerektiğini ifade eder. Bu, düzensiz kalp atışlarına ya da kalbin normalden hızlı şekilde attığı hissine neden olabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com