ZENGİNİN SİGARASI FAKİRİN CUĞARASI!

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sigara paketlerinde ‘tek tip’ uygulamasına gidileceğini duyurarak, “Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Paketler, reklam unsuru oluşturmamalı. Kolay ulaşılmamalı. İnsanlarda bu işi alma ihtiyacı doğuracak, kullananların aklına düşürmemeli. Bunun için her türlü tedbiri almalıyız” dedi.

Dün Dünya Sigarayı Bırakma Günü idi. TÜİK sigara kullanımı konusunda istatistiki verileri yayınladı. TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de her yıl 83 bin 100 kişi sigara kaynaklı nedenlerle yaşamını yitirirken 252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün ürünü kullanıyor. Tütün ürünü kullanımının çocuklardaki oranı ise oğlanlarda yüzde 10.2, kızlarda yüzde 5.3.

Geçmişte bir gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Büyük Ozan Neşet Ertaş arasında bir muhabbet geçmişti. Muhabbeti aynen, konuşulduğu gibi aktarıyorum;

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Bir gün Cuma namazı çıkışında 8-9 yaşlarında bir çocuk yanıma geldi. Başbakan’ım dedi. ‘Benim babama da sigarayı bıraktırır mısınız’ dedi.”

Ozan Neşet Ertaş: “Özür dilerim, baban zengin mi fukara mı diyeydin.”

(Gülüşmeler) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Bundan sonra derim.”

Ozan Neşet Ertaş: “Zengin ise bıraksın. Fıkara ise cuğara içmese napacak! Hanım evde tuz diyo, erkeğin yüreği cız diyo! Alektriğin parası verilmemiş, suyun parası verilmemiş, ekmeğen zeytini gelmemiş, çocuklar heç haldan habardan anlamıyor. Canı burnunda! Napacak, cuğara da yasak olsa… Özür dilerim avradı dövecek, eski deyimlen hersini ondan alacak.”

(Gülüşmeler) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Neşet Baba, sigara parasıyla onu ödesin ya!”

Ozan Neşet Ertaş: “Özür dilerim, bunu bir espri olarak konuşuyorum da şimdi eski zamanlarda hava alacak yer yoktu evlerde. Bugün Allah’a şükür ilim ilerledi. Havalandırma görüyorsunuz her şeyi alıyor götürüyor. Esasında sokaklarda havamızı sel gibi zehirleyen şu arabaların egzozlarına bir çare bulunsun efendim. Zavallı fakır fukaranın zaten canı burnunda, bir cuğara içecek.”

(Konuşmasına devam ederek) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Adamın telefon numarasını, adını ve sigara paketini aldım. Dedim bak evde bir psikoloji oluşmuş, çocuk etkilenmiş gel sen bu sigarayı bırak. Çocuk döndü; “Başbakanım dedi, numaranızı verir misiniz, babam yine içerse sizi arayım.”

Şimdi takdir sizin. Sigara, bir halk sağlığı sorunudur. Zararları saymakla bitmez. İçene de içenin yanında duran içmeyene de zarar. Cumhurbaşkanı da haklı, Ozan da haklı! Ortalama bir paket sigara 10 TL. Günde iki paket içerseniz, ki geceye doğru bittiğinde ille alıyorsunuz, 20 TL ayda 600 TL yapar! Asgari ücretin 1600 TL olduğunu varsayarsak,  geçim sıkıntısı diye pek ağlanacak bir durum yok gibi duruyor. Sigarayla mücadele ederiz de sigara içmeye neden olanlarla nasıl mücadele ederiz!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com