Çat Kapı Tiyatro

9 Şubat Cuma günü İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nde, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın katılımlarıyla bir tiyatro oyunu sergilendi. Tiyatro oyunu çat kapı sınıfa giren oyuncular tarafından sergilenirken oyunun adı, “Sarıkamış Destanı Çat Kapı Tiyatrosu” oldu.

Cuma günü İbrahim Bodur Anadolu Lisesi farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Okulun bir sınıfına çat kapı giren oyuncular “Sarıkamış Destanı Çat Kapı” tiyatrosunu sergiledi. Tiyatro oyununa kentteki yöneticilerde katıldı. Oyunda Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan katıldı. Kemal Dokuz ve Eyüp Yılmaz kısa süren tiyatro oyununu öğrencilerin arasında sıraya oturarak izlediler. Osman Özkan ise öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Özkan, aynı zamanda öğrencilere şiirin önemli olduğunu ve hayatın her alanında günlük yaşantıda dahil şiirle düşünmeleri gerektiğinin tavsiyesini verdi. Daha sonra sınıf Özkan’ın konuşmalarına odaklanmışken sınıftaki tahta bir ada sahneye dönüştü. Sarıkamış canlandırıldı.

“BİZ ŞANLI BİR TARİHİN EVLATLARIYIZ”

Tiyatro oyunu sonrasında İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, “Burası sözün bittiği yer. Aziz kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Orda yaşanmış bir büyük hadiseden arkadaşlarımız bize örnek sundular. Teşekkürler. Biz şanlı bir tarihin evlatlarıyız. Bunları hiç unutmadık. Bugün yine bizim kahramanlarımız Afrin’de savaşıyorlar. Orada yine kahramanlık yapıyorlar. Böyle bir milletin ferdi olmak hem sizler hem bizler adına büyük bir onurdur. Hepinize teşekkürler. Sayın başkanımıza teşekkürler. Bize sponsorluk yaptılar. Kültür Müdürlüğü koordinasyonu yaptı. Bizde umarım aynı kahramanlıkları tarih sahnesinde ortaya koyacağız. Bizde bunun bir benzerini 15 Temmuz’da gerçekleştirdi. Silahları olmayan onca insan sokaklara çıkarak ülkeyi bir yerden bir yere taşımak isteyenlere dur dediler.” açıklamalarında bulundu.

“BU PROJE İLE 7 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞACAĞIZ”

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “Gerçekten tarihimizi unutmamız gerekir. Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, Çanakkale’den 15 Temmuz’a, 15 Temmuz şehitlerinden, Afrin şehitlerine bütün şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Bu topraklar bize kolay teslim edilmedi. Biz bu toprakları kolay bulmadık. Bizden önce atalarımız çok zor şartlarda çok büyük mücadelelerle bu toprakları bize teslim ettiler. Sizler gençler olarak hep birlikte bayrağımıza vatanımıza sahip çıkacağız. Sarıkamış destanı ile ilgili Çanakkale Merkez’de 9’uncu ve 10’uncu sınıflar Lapseki’deki okullarda dahil olmak üzere toplamda 7 bin öğrenciye ulaşacağız bu projeyle. Sizlerde izlediniz. Gerçekten çocuklarımıza tarihlerini unutturmamak gereklidir.” dedi.

“SARIKAMIŞ’TAN AFRİN’E ZOR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ”

İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz, “Sarıkamış’tan Afrin’e kahramanlıkların yazıldığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Dolayısı ile bunun bedeli bize dünde bugünde ödetilmeye çalışılıyor. Bizler bugün sizleri tarihimizin derinliklerinden Sarıkamış ile buluşturalım dedik. Bu projede destekleri olan ve sponsor olan Lapseki Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Gençliğimize karşı bir farkındalık olması için böyle bir temsille sizleri buluşturduk. 2 Kurum organize olarak bu projeyi yönetiyoruz. Bu topraklarda sere serpe yaşıyorsak gazilerimize ve şehitlerimize minnet borcumuz vardır. Çok çalışmamız gerekiyor. Bu takdirde bizler onların ruhlarını incitmemiş ve kemiklerini sızlatmamış olacağız.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com