BANA MUTFAĞINI ANLAT, SANA BEDENİNDEN BAHSEDEYİM

Sağlıklı bir beden sağlıklı bir mutfaktan geçiyor. Başlığımdan bunu anlayabilirsin. Bu yüzden harekete geçmen gereken nokta belki de mutfağındır.

Diyet serüveninde de ilk üç adıma çok önem veririm. İlk olarak karar vermen gerekir, ikinci adım ise bu karar için uygun bir mutfak alışverişine çıkman ve son adım hazırlık! Evet, artık ilk iki adımı uygulamaya koyma zamanı… Yapman gerekenleri sıraya koymak, işlerini planlamak, alışma evresinde de zaman kontrolünü not tutman gerekir. Karar verme sürecini tamamlamış olduğunu düşünüp ana konu mutfağa geçiyorum. Öncelikli hedefin hayatına yer vermemen gereken besinleri belirleyip bunları kesinlikle listene dahil etmemek olmalı. Daha sonra da doğanın sana sunduklarını bedenine kabul etmen gerektiğini hatırlaman. Unutma, sen doğanın kendisisin ve doğanın sana sunduklarını miktarınca tüketip, hücrelerini özünle buluşturman gerekir. Farkındayım çok soru işaretli bir evre ancak Pazar, market, paketli gıda gibi ayrımları yapabilmek en azından soru işaretlerinin arasında kaybolmanı engelleyecektir.

Haftalık hazırladığın listeni yanına aldın ve doğru semtindeki pazara gittin. Hemen mevsimine uygun toprak kokulu rengarenk sebze ve meyvelerden çeşit çeşit ve ekonomik bir şekilde kollarını doldurdun. Evin yolunu tuttun. Geldin hazırlık aşamasına. Vaktim yok, çok yoğunum, işten güçten çok yoruluyorum gibi bahanelerden sıyrılıp doğru hazırlığa girişmen gerekiyor. Emin ol herkes o kadar yoğun ki bu tamamen öncelik meselesi. Unutma, hep söylüyorum unutma diye ama bu hayatta sağılığından ve senden daha önemli bir şey yok! Bu yüzden önceliğin kendin olmalı. Bedeninde sağlıklı ve mutlu değilsen ne yazık ki diğer iş temposuna da yeterli enerjin olmayacaktır.

Öğrenci evlerine sesleniyorum! Makarna kaynattığınız tencerelerde ne güzel tarhana çorbası kaynar, ne güzel ıspanaklar pişer. Ya da maliyetten yakındığınız ama en az on beş liraya karın doyurduğunuz menüler, fast-foodlar… Kasabınızdan aldığınız haftada 1-2 günlük porsiyon et ya da kıymanız, deniz memleketi olanaklarından faydalanıp şöyle hem uygun hem leziz balık tarifleriniz hem kesenize hem bedeninize nasıl iyi gelecek bilemezsiniz. Tatlı isteğinizi bir pastaneden aldığınız en az yedi sekiz liralık yüksek doymuş yağ içeriğiyle tüketeceğiniz pastayla değil de dilimlediğiniz mevsim meyvesine Hindistan cevizi, tarçın gibi baharat ekerek yanına aldığınız bir sütlü kahveyle alternatifler üretseniz.

Sağlıklı beslenmek sandığınız kadar zahmetli ya da maliyetli değildir. İlla chia ya da ananas yemek zorunda değilsiniz. Bunları kendi içerisinde dengelemek, olanaklarınızı değerlendirmek sizin elinizde. Hatta bu konuyla alakalı sosyal medya yazıma ulaşabilir ya da videolu anlatımımı instagram üzerinden @dytnagis.blog hesabımdan izleyebilirsiniz.

Siz neyi sürdürebilirseniz diyet, sağlıklı yaşam anlayışınız bu olmalı. Ama uzman alternatiflerini kendinize uyarlamak ve bunun için çaba sarf etmek elinizde bunu asla unutmayın.

Sizce de artık mutfağınızdaki çekmecelerde çikolatalar, kekler ve bisküviler yerine yulaf ezmeleri, yağlı tohumlar, kuru meyveler bulundurmanın vakti gelmedi mi? Bu hafta sonu sen de buna başla ve mutfağını şey pardon bedenini temizle!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com