Engelliler sokağa çıksın!

Çanakkale Belediyesi  ve Kent Konseyi Engelliler Meclisi ortaklaşa bir çalışma yürüterek 13 engelli vatandaşa sandalye hediye etti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Evde oturan engelli vatandaş kalmasın, herkes sokağa çıksın.” dedi.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Çanakkale Belediyesi ortaklığında Devlet Malzeme Ofisi’nden temin edilen 11 manuel 2 akülü sandalye engelli vatandaşlara teslim edildi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda bir araya gelen engelli vatandaşlar yeni sandalyelerini temin etti. Mahalle Meclisleri ve Engelliler Meclisi koordineli olarak çalışarak ihtiyaç sahiplerini belirledi. Kutsal bir iş için toplandıklarını ifade eden Belediye Başkanı Gökhan; “İhtiyaç oldukça bu tür yardımlara devam edeceğiz. Elimizde koltuk değnekleri, ayaklı baston, seyyar tuvalet, 4 ayaklı baston da var. Bunları da ilgili ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Hepimiz engelli adayıyız. Yaşlılık bile bir engelliliktir. Onun için kimse ben olmam diye düşünmemeli, empati yapmalı. Belediye olarak spastik çocuklar için de elimizden geleni yapıyoruz. Engelliler evde değil, sokakta olacak. Herkes sokağa çıkacak. Birlikte yaşayacağız. Vatandaşların görevi engelli kardeşlerimizin rahat yaşamasını sağlamaktır.” dedi.

SOKAĞA ÇIKSINLAR AMA NASIL!

Başkan Gökhan’ın konuşması üzerine söz alan Engelli Pınar Tokgöz’ün ebeveyni, kızının 27 yıldır sokağa çıkmadığını, Kent Konseyi üyelerinin destekleri ile artık sokağa çıkabildiğini dile getirdi. Başkan Gökhan; “Büyük üzüntü duydum. Bu ayıptır. Bizim ayıbımız, mahalle muhtarının ayıbı, komşunun ayıbıdır. Madem kızımız sokağa artık çıkabiliyor. Büyük mutluluk duydum. İçerde kalan insan varsa, çıkaralım.” dedi.

Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyesi ise söz alarak; “Dışarıya çıkabilmemiz için kaldırım rampalarının düzenlenmesi, kaldırıma  park eden araçların engellenmesi, dükkan sahiplerinin kaldırımları işgal etmesine karşı çıkılması gerekiyor. Otobüs duraklarının kenarları da düşünülmeden yapılmış.” dedi.

Başkan Gökhan özellikle belediyenin yapması gereken bir yer varsa bunları meclis olarak bize bildirin, gerekeni yapalım. Eskiye nazaran ilerleme var ama yeterli değil farkındayım. Toplum olarak duyarlı değiliz. Bebek arabaları için de aynı şey söz konusu.” dedi.

 “BAŞKAN BENİM AİLE BÜYÜĞÜMDÜR”

Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir de toplantının sonunda kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Kandemir; “Başkan Gökhan bu konuda mütevazilik yapıyor. Bu sandalye dağıtımında asıl pay onundur. Şehrimiz belediye başkanı olduğu kadar benim aile büyüğümdür. Biz birçok yerde faaliyet gösteriyoruz. Oda başkanlığı yapıyoruz. Ne istedi isek, fazlasını yapıyor. Dediği gibi hepimiz engelli adayıyız. Sayın Başkanımızdan her zaman destek gördük. Bu şehirdeki engellilerimiz için bir merkez istiyoruz. Engelli  kardeşlerimiz için, günü birlik bakım evleri olsun istiyoruz. Aileler için de bu iyi olur. Bu konularda ilerleme kaydedeceğimize eminim.” dedi.

Dilek Akşen

 

 , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com