ÇOMÜ Kızılay destek bekliyor

ÇOMÜ Genç Kızılay Topluluğu tarafından düzenlenen Kardeşimin Okulu Projesi ilk etabını tamamladı. ÇOMÜ Genç Kızılay Topluluk Başkanı Mesut Kaman, gazetemize yaptığı açıklamalarla 2. dönemde 2. etap çalışmalarına devam edeceklerini, projelerini geliştirmek için sponsor bulmakta zorlandıklarını ifade etti.
ÇOMÜ Genç Kızılay Topluluk Başkanı Mesut Kaman, Kardeşimin Okulu Projesi’yle ulaştıkları ilkokullarda edindikleri izlenimlerinden yola çıkarak daha fazla şeye ihtiyaç olduğunu anlattı. Kaman, “Projemizi aşama aşama olarak belirlemiştik. Önceliği çocukların acil ihtiyaçlarına verdik. Kalem, defter, mont gibi. Sponsorlar bularak bu ihtiyaçları ilk etabımızda temin ettik. Çocuklara ulaştırarak ilk ayağı tamamlamış olduk böylece.Yenice Taban ve Armutçuk İlkokul’larına ulaşabildik.” dedi.

“ÇOCUKLARI ÇANAKKALE’YE GETİRMEK İSTİYORUZ”
Köy okullarında daha fazla ihtiyacın giderilebilmesi için çalışacaklarını ifade eden Kaman; gözlemlerini ve yapmak istediklerini şöyle anlattı: “Köy okullarına gittiğimizde fark ettik ki oradaki çocukların daha çok ihtiyaçları var. Mesela okulları yeterince steril değil. En basitinden kütüphaneleri yok. Boyaları yok. Oyun oynayacakları bir saha bir parkları yok. Var ama sağlıklı değil. Öğrencilerin sayıda az tabi. Okul tamamen soyutlanmış gibi. Öğrenciler için çok tehlikeli ortamlar var okul çevresinde. Şebeke kesinlikle çekmiyor. Ailelerin bağlantıları şehirden kopuk. Hiçbir şekilde iletişim kuramıyorlar. Nadir yerlerde iletişim kuruluyor. Onun için de tepelere çıkmam gerekiyor. Çocukların köyden dışarı çıkmadıklarını gördük. Onları Çanakkale’ye getirebileceğimiz bir gezi düzenleyeceğiz. Çocukların ihtiyacı olan kütüphane ve okulun boyasını yapmaya çalışacağız.”

“SPONSOR BULAMIYORUZ”
Kaman, projenin genişlemesi için gerekli desteğin bulunamadığından yakınarak; “Bizim tüzük kurallarımız gereği üyelerimizden para toplamamız söz konusu değil. Sponsorlar aracılığıyla yardımlarımızı yapmaya çalışıyoruz. Türk Kızılayı bağışlarla ayakta kalıyor. Bu sebeple şubeden de bağış almıyor, kendimiz bulmaya çalışıyoruz. Üretmeye çalışıyoruz. Tabi sponsorlarımız fazla değil. Bulmakta da zorlanıyoruz. En büyük hedefimiz sponsorlar bularak Milli Eğitim Müdürlüğü ile çalışmak.” dedi.

“ÇOCUKLARIN TEPKİLERİNİ İFADE ETMEYE KELİMELER YETMEZ”
Kaman, son olarak çocukların tepkilerinden bahsederek; “Çocukların tepkilerini ifade etmemize kelimeler yetmez. Hediye belki o çocukların ihtiyacını tam anlamıyla karşılamıyor ama dışarıdan gelenlerin yardım severliğini onlar hissettiğinde çocuklar zaten çok mutlu oluyor. Daha fazla şey yapmak istiyoruz. Sponsoru bulduğumuzda projelerimizi genişletmek istiyoruz.” dedi.

Yıldız Sağlam,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com