Çanakkale Barosu’ndan tepki gecikmedi

Türkiye Barolar Birliği isminden Türkiye’nin kaldırılmasına Çanakkale Barosu’ndan tepki geldi. Çanakkale Barosu konu ile ilgili basın bildirisinde bulundu.

Türkiye Barolar Birliği isminden Türkiye ibaresinin kaldırılacağı, geçtiğimiz gün ulusal basında yer aldı. Türkiye’nin kaldırılmasına Çanakkale Barosu’ndan tepki gecikmedi. Baro, konu ile ilgili yazılı bir basın bildirisi yayınladı.

 “TÜRKİYE İBARESİNİN KALKMASINDAN DOLAYI ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu yapmış olduğu basın bildirisinde, “Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, Türkiye Barolar Birliği adından TÜRKİYE ibaresinin kaldırılması ve Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin istek ve açıklamaların yapılmasından büyük üzüntü duymaktayız.

Türkiye Barolar Birliği adını 1136 Sayılı Avukatlık Kanunundan almaktadır. 79 Baronun katılımı ile oluşan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

“TERÖRLE MÜCADELE EDİLMESİNİ HEP SÖYLEDİK”

Türkiye Barolar Birliği ve Barolar oluşturdukları kurumsal kimlikleriyle yıllardır gerek ülkemizde gerekse uluslararası alanda halkımızla özdeşleşmiştir. Zeytin Dalı operasyonun terörle mücadelede Türkiye’nin meşru hakkı olduğunu her platformda ifade etmişlerdir. Terörle sonuna kadar mücadele edilmesini hep söylemişlerdir.

“TÜRKİYE ADININ KALDIRILMASI BİRLİĞİ İTİBARSIZLAŞTIRIR”

Türkiye Barolar Birliği ve Barolar, TÜRK Milletinin yargıdaki varlığıdır. Türkiye Barolar Birliği’nden TÜRKİYE adının çıkarılması ile Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunu kaldırılması; etnik kimliklere ve siyasi inançlara dayalı baroların ortaya çıkmasına neden olur, Türkiye Barolar Birliği ve Baroları itibarsızlaştırır.

“YARGI TOPAL HALE GELİR”

Avukatlık stajını yapılamaz hale getirir. Avukatların idari ve disiplin işlemlerini yapılamaz hale getirir. 106 Bin Avukata ve ailelerine Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan sağlık yardımını ve sosyal yardımlaşmayı bitirir. Kamu görevi olan mesleğimizi ticari alana taşır. Vatandaşın savunma hakkını, hak arama özgürlüğünü yok eder. Yargının vazgeçilmez üçayağından biri yok olur. Yargı topal hale gelir.

Türkiye Barolar Birliği’nden TÜRKİYE adının çıkarılması ile Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin girişim ve değerlendirmelerin durdurulması gerektiğini hukuk devletimiz açısından acil görüyor, bu çağrımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” açıklamalarına yer verildi.

Haber Merkezi, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com