DOĞUM YARDIMI

Bu ayki yazımda kadınları ilgilendiren bir konuyu ele almak istedim: “Doğum Yardımı”

Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetilen ülkemde Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılır.

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Doğum yardımı, annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır. Doğum yardımı canlı doğan her çocuk için ‘bir defaya mahsus’ ödeniyor. Doğum yardımları, anne sağsa annenin hesabına, değilse babası veya çocuğun bakımını üstlenen yakınının hesabına yatırılıyor. Doğum yardımından vergi alınmıyor ve kesinti yapılmıyor. Ayrıca doğum yardımına haciz de uygulanamıyor. Ayrıca SGK doğum yapan kadınlara doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta süreyle çalışamadıkları günler için geçici iş görmezlik ödeneği veriyor. Ödenen bu para halk arasında doğum parası olarak biliniyor. Doğum yardımı, SGK’nın ödediği doğum parasından farklı. Doğum parasının ödenebilmesi için doğum yapan kadın sigortalının doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 gün kısa vadeli sigorta kollarına prim ödemiş olması gerekir.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra hadi gelin bir hesap yapalım. Yenidoğan bir çocuğun aylık bez masrafı en az 150 TL (iki kızım var biliyorum, yeni doğduklarında çok fazla bez tüketiyorlar J), aylık 50 TL de mama masrafı ilave edelim, eeee kaldı 100 TL’miz! Nerde bunun ıslak mendili, vitaminleri, burun damlası, pişik kremi, ateş ölçeri, ana kucağı, kangurusu vs. vs. Bu liste böyle uzar gider. Neyse ki Çanakkale’de yaşıyorsanız bu malzemeleri bildiğim kadarıyla Çanakkale Belediyesi ve Ezine Belediyesi “Hoş Geldin Bebek” paketiyle vatandaşlarına sağlıyor, 300 TL yanımıza kalır onunla da başka ihtiyaçları alabiliriz. Elbette öncesine bakıldığında böyle bir uygulama hiç yoktu. Bir ilerlemedir, faydalıdır ancak yardımın tutarı maalesef yetersizdir, sembolik olmaktan öteye gidememiştir. Tabii ki çocuk sahibi olmak isteyenler çocuklarının ihtiyaçlarını gözeterek buna karar verirler, devletten gelecek 300-400-600 TL’ler ile çocuk sahibi olmaya karar verilmez.

Daha refah dolu, çocuklarımızın bezini mamasını, 300 TL’lik yardımları konuşmadığımız günlerin gelmesi dileğiyle… Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com