Çiftçi bahar yağmurlarını bekliyor

Kent Şubat ayına mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla girdi. Meteoroloji’den gelen bilgiler yağışlı ve soğuk havaların geleceği yönünde olsa da önümüzdeki aylarda yağış olmazsa hububatlar olumsuz etkilenecek. Eğer, hava eksilere düşer de don olursa ekili dikili alanlar ciddi zarar görecek.

Şubat ayında 16 dereceye kadar çıkan sıcaklık kuraklık tehlikesini akıllara getiriyor. Meteoroloji yetkilileri önümüzdeki günlerde yağışlı ve soğuk havalarında geleceğini bildirdi. Ancak tarımsal anlamda verimlilik sağlayacak yağışların Nisan ve Mayıs aylarında yağması gerekiyor.

Ayrıca, eğer bu sıcaklıkların ardından gelecek ve uzun sürecek olan bir don olayı ekili dikili alanlara zarar verecek. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Türker Savaş, Ziraat Odası Şube Başkanı İsmail Kaya ve Tarım ve Kredi Kooperatifleri Başkanı Mehmet Özkurnaz konu ile ilgili görüşlerine gazetemize şu şekilde aktardı:

“HAVALARIN BİR ANDA SOĞUMASI LAZIM”

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Türker Savaş; “Tarımsal anlamda belirleyici olan yağışlar Mart ve Nisan aylarında olmalı. Bahar aylarında yağış alırsak hububat sıkıntı yaratmaz. Önceki kışlara nazaran, yağış anlamda fena bir yılda değiliz. Sıkıntı yağış dağılımında. Belli dönemlerde fazla yağış alıyor. Diyelim ki dönem olarak 600 mm yağışa ihtiyaç var ama 100 mm bir günde yağıyor. Bu tarımsal anlamda kuraklık demektir. Bu ayda yağmur yağar da Mart ve Nisan ayında kurak geçerse hububat anlamında sıkıntı yaşanır. Eğer havalar böyle sıcak giderse, birçok meyvenin soğuklanma ihtiyacının karşılanmaması demek. Mesela Şeftali böyle giderse erken çiçeklenir. Ayrıca havalar böyle giderken Mart ayında bir anda soğuk yaparsam meyveler zarar görür.” dedi

“HER MEVSİM DENGELİ YAĞIŞLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Ziraat Odası Şube Başkanı İsmail Kaya; “Bu aylardan önce epey bir yağış aldık. Ekili dikili ürünlerde herhangi bir sıkıntı yok. Şu anda buğday gübreleme, otla mücadele ve ilaçlama çalışmaları devam ediyor. Atılan gübrelerin arkasından bir yağmur yağsa ürünlere faydalı olur. Bölgemizde kuraklık anlamında bir sorun yoktur. Her mevsim dengeli yağışlara ihtiyacımız vardır. Bu hafta beklenen yağmur faydalı olur. Ancak şu anda yağış yokluğundan dolayı zarar görecek ürün yok. Ama Mart ayı içinde de yağmazsa buğday zarar görür. Kış sıcak geçiyor. Ürünler bir an önce boylanır ve büyür. Ürün olması gereken boyundan çok daha uzun olur. Bu da kış mevsiminde aşırı hava soğursa don olayı olur ve aşırı boylanan üründe zarar görülür. Barajlarımız normal seyrinde giden bir doluluk oranına sahip. Şu anda bir sıkıntı yok.” dedi.

 “DON OLURSA ZEYTİN AĞAÇLARI OLUMSUZ ETKİLENİR”

Tarım ve Kredi Kooperatifleri Başkanı Mehmet Özkurnaz; “Ülkemizde gerçek anlamda bir kuraklık yok ancak riski var. Bu dönemde yağmurlar aralık ve ocak ayında yoğun oldu.Üretici ürünleri ektiğinde büyük katkı sağladı. Lodos rüzgarları önümüzdeki günlerde yağış getirir ancak  yıllara göre yağmur dağılımına baktığımız zaman bu istenilen düzeyde olmayacak.  Bahar yağmurlarını bekleyeceğiz. Ekili ve dikili alanlar için Nisan ve Mayıs aylarında yağmur gerekli. Bu yağmurlar olmazsa, kuraklık ürünleri ciddi anlamda etkiler, tahıl ürünleri olumsuz etkilenir. Eğer havalar, bu dönemde eksi yedi sekizlere  kadar düşerse bir çok üründe don  tehlikesi yaşanır. Zeytin ağaçları ciddi derecede etkilenir.” dedi.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com