Nergis’e yoldaş kereviz sapı

Her köşe başında karşımıza çıkan nergisler, hoş kokusuyla hepimizi mest ediyor. Nergisin güzel görüntüsünü tamamlayan yapraklar ise kereviz sapları. 67 yaşındaki İhsan Amca, Kilitbahir Köyü’nden topladığı kereviz saplarını nergisler ile bir araya getirerek satıyor.


67 yaşındaki İhsan Amca, Kilitbahir Köyü’nden topladığı kereviz saplarını nergis çiçekleri ile bir araya getirerek satıyor. İhsan Amca’nın söylediğine göre kerevizin saplarını hayvanlar bile yemiyor ama nergisin yanında süs olarak yerini alıyor.
Güzel kokusuyla beğeni toplayan nergisin görüntüsünü de kereviz sapları tamamlıyor.
Güzel kokusuyla çiçekleri seven herkesi mest eden nergis çiçeği, çarşıda pazarda yerini almaya başladı. Soğanlı bitkilerden olan nergis, anavatanı Avrupa olsa da her yerde yetiştirilebiliyor. Zehirli olan soğanının yeniden kullanılabilmesi için 1 yıl bekletilmesi gerekmektedir. Her yıl çiçek açması için güneş görmesi gereken nergis, çiçekli iken ise fazla güneşte kalmamalı. Nem kaybettikçe sulama yapılması gerek nergisin suyu yaprakları sarardığında kesilmeli.

NERGİS HEM GÜZEL HEM FAYDALI
Nergis çiçeği güzel görüntüsünün yanı sıra, faydalarıyla da gönül alıyor. Nergisin faydaları arasında; geniz tıkanıklığını açtığı, cüzzam ve abraş hastalıklarına iyi geldiği  öğütülmüş köküyle sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirdiği, kaynatılıp suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik ettiği, midenin dibindeki rutubeti çektiği, nezleye karşıt olduğu, rutubet ve safradan meydana gelen baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
Nergisler her köşe başında, pazarda, çiçekçilerde 5 TL’den başlayan fiyatıyla satışa sunuluyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com