KADINLARIN ÜZERİNDEN ÖNCE DİLİNİZİ ÇEKİN!

Öyle hale geldi ki bu mesele.  Gözleriniz görmek istersin yeter ki, kulaklarınız duymak istesin. Kafanızı nereye çevirseniz mağdur kadın görürsünüz. Her canlı ölümü tadacaktır misali ayet belledi bazıları, her kadın şiddeti tattı. Ben hiç şiddet görmedim, diyenler yalan söyledi.

Bazı konular vardır, ağızlara sakız olursa, popüler kültürün doğrudan bir metası haline gelir. Okur, izler ve çürütürsünüz. Kadına şiddet de bu hale geldi. Rakamlar, cinayetler havada uçuştu. Filmler çekildi, festivaller düzenlendir. Mora boyandı ortalık, merkezler kuruldu. Kadınlar bağırdı,  bağırdı  dipsiz kuyulara. Duyduk sananlar, bir halt duymadı.

Eğitim seviyesinin yüksek, insanların Doğu illerine nazaran daha modern olduğunu Çanakkale, Merkez ilçesinde aynı gün içerisinde üç olaya tanıklık ettim. Yeni medya kurgusu değil,  gerçekten şahit oldum.

Çarşı Caddesi üzerinde yürürken, karı- koca, kardeş ya da arkadaş olan bir çift arkamdan yürüyordu. Kadın ne dedi, duymadım ama adamı duydum. “Sana konuşma yetkisini kim verdi be, sus!”

Yaklaşık bir saat sonra Değirmenlik Sokak’ta, bir baba ve iki kızı,ya da iki yeğeni, kardeşi, komşusunun çocukları, bir bankanın önünde bekliyordu. Sekiz yaşlarındaki kız çocuğu yavaşça bir şey mırıldadı. İnsan kılığındaki otuzlu yaşlarındaki adam, küçük kız çocuğuna “S…M senin belanı, sus artık.” dedi.

Akşam saatlerinde, küçük kızın sıkıntısını içime alarak yürüyordum ki, adını vermeyeceğim bir sokakta çiğköfte satan bir dükkandan bir çığlık yükseldi. Sonra bir adam yine “Sus artık sus.” dedi. Küçük bir erkek çocuğu, tedirgin, korkmuş şekilde baktı babasına.

Bunlar gerçek! Merkez’de yaşanıyor. Ben sadece şahit oldum. Olamadıklarım da var. Durduramadıklarım da var. Şiddet sadece ağız burun kırma ile olmuyor. Diller de mi kesilmeli acaba!

Konuşan kadına tahammülsüzlüğün altındaki psikolojik nedenleri yazamam, uzmanlık alanım değil.  Söylemek istediğim şey, pişmanım! Şu üç adama da cevap vermediğim için pişmanım.  O kadınlar bağırırken ben sustum diye oldu belki de her şey! Olaylar buralara biri sustu diye geldi, kim bilir!

Sevgili erkekler, siz bir susup, kadınların üzerinden önce dilinizi çeker misiniz?

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com