Yılın en  büyük deve güreşi

Yılın en büyük deve güreşi Biga Çınarlık Mevkii’nde büyük bir heyecana sahne oldu. Biga Belediye Başkanı İsmail Işık himayesinde ve Biga Devecilik Kültürü ve Deve Sevenler Derneği katkılarıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Geleneksel Deve Güreşleri; güreşlerin başladığı erken saatlerden itibaren güreş severlerin ve meraklıların yoğun ilgisine sahne oldu.

Biga Belediyesi haberine göre; Bu yıl gerçekleşen kupa güreşlerinde Belediye Başkanlığı Kupası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kupası, Şoförler ve Otomobilciler Odası Kupası ve CHP Biga İlçe Başkanlığı Kupası eşleşmeleri nefes kesti. Belediye Başkanlığı Kupası’nda Salihli’den Çakır ile Turanlar’dan Karapınar, CHP Biga İlçe Başkanlığı Kupası’nda Çine’den Ömer ve Biga’dan Granikos, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kupası’nda Ayvacık’tan Kara Cennet ile Aydın’dan Babayiğit, Şoförler ve Otomobilciler Odası Kupası’nda ise Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan ile İzmir Parsa’dan Büyük Vabis güreştiler.

80 çift devenin güreştiği güreşlerde Türkiye’nin tanınmış başpehlivan develerinden Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan, Çine’den Kamil Tuncer’in kafilesi, Aydın’dan Karapınar, İzmir Parsa’dan Vabisler, Kamil Özerler gibi ünlü develer ve sahipleri Biga’daydı.

 

“ÖNEMLİ ARENALARDAN BİRİ HALİNE GELDİ”

Güreşlerle ilgili konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Türkiye’nin önemli başpehlivan develeri Biga’da güreşti. Biga yöremiz Türkiye’nin önemli arenalarından biri haline geldi. Bu işe gönül veren, deve güreşlerine gönül verenlere yılın en güzel güreşlerini izlettiğimize inanıyorum. Türkiye’nin beklediği güzel çatımlar vardı burada gerçekleşti. Biga Deve Güreşleri, Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu takvimine de girdi. Bu bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

Güreş severlerin yanı sıra meraklıların da güreş alanını ziyaret etmeleriyle renkli anlar ortaya çıktı. Çoğu meraklı develerle fotoğraf çektirmek için yarıştı. Biga dışından da çok sayıda güreş sever ve deve sahibi Biga’ya akın etti.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com